Strona internetowa – wirtualna wizytówka twojej firmy
4 lipca 2017
Koszulki patriotyczne kupowane coraz częściej!
4 lipca 2017
Strona internetowa – wirtualna wizytówka twojej firmy
4 lipca 2017
Koszulki patriotyczne kupowane coraz częściej!
4 lipca 2017

Katalizatory samochodowe – dlaczego są takie drogie?

Za nowy katalizator musimy zapłacić niemałą sumę. Co więcej, katalizatory coraz częściej są kradzione z nowszych samochodów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w ich konstrukcji stosuje się drogie metale szlachetne, które mogą być odzyskane.

Katalizatory samochodowe są już standardem w nowych modelach. Te części, które przypominają tłumik, montowane są przede wszystkim po to, aby oczyszczać spaliny, ale również wspierają prawidłową prace jednostki napędowej.

Jak działa katalizator samochodowy?
Katalizator samochodowy, inaczej konwerter katalityczny, jest elementem zaliczanym do układu wydechowego. Ten element w środku posiada specjalną strukturę plastra miodu, która pokryta jest odpowiednimi pierwiastkami – najczęściej to platyna, ale również rod czy pallad. Są to metale szlachetne o bardzo wysokiej wartości, które są droższe niż złoto, dlatego zdarzają się też przypadki kradzieży katalizatorów z samochodów.

Katalizatory potrafią skutecznie oczyszczać spaliny z toksycznych związków, które są w nich zawarte. Z czasem mogą jednak tracić swoją wydajność, co powoduje, że spaliny oczyszczane są mniej efektywnie. Co więcej, zepsuty katalizator może również spowodować awarię układu napędowego, dlatego usterek nie powinniśmy lekceważyć.

Jak naprawia się katalizatory?
Głównym objawem uszkodzenia katalizatora jest obniżenie się mocy silnik oraz hałasy, które słyszymy spod podwozia – przede wszystkim przypominają one grzechotanie lub dzwonienie. Niesprawny katalizator będzie również widoczny na desce rozdzielcze pod kontrolką „Check”.

Niektórzy kierowcy usuwaj katalizatory ze swoich samochodów, aby pozbyć się problemu, a w miejsce wstawiają element rury wydechowej. Jest to jedna niezgodne z prawem i w trakcie badania technicznego serwis nie podbije nam przeglądu.

Katalizatory najczęściej montuje się jako nowe lub używane, gdy pojawi się awaria. Ceny zależne są od modelu samochodu i zwykle to od 200 do 800 złotych. Jednak w droższych, nowocześniejszych samochodach może znajdować się po kilka katalizatorów, dlatego cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Gdzie sprzedać zużyty katalizator?
Gdy wymieniamy katalizator na nowy, nie wyrzucajmy tego starego lub nie zostawiajmy go w serwisie. Najlepiej, gdy odwiedzimy skup katalizatorów i sprzedamy tę część – możemy dostać za nią nawet 100 złotych.

Katalizatory skupuje między innymi firma Unimetal Recycling sp. z o.o., której punkt znajdują się na terenie całego kraju. Więcej informacji znajdziemy pod adresem: https://www.autoelektronika24.com

Dodaj komentarz