Dlaczego warto zamówić indywidualny projekt domu od architekta?
1 września 2017
Stolik pod TV – 5 rzeczy, o których warto pamiętać przy jego wyborze
1 września 2017
Dlaczego warto zamówić indywidualny projekt domu od architekta?
1 września 2017
Stolik pod TV – 5 rzeczy, o których warto pamiętać przy jego wyborze
1 września 2017

Podział majątku po rozwodzie – co warto wiedzieć?

Jeżeli pomiędzy małżonkami zaistniała wspólność majątkowa, wówczas w przypadku rozwodu pojawia się problem – jak dokonać podziału majątku? Sprawy związane z podziałem majątku po rozwodzie niejednokrotnie zabierają bardzo dużo czasu i kosztują sporo nerwów.

 

Podział majątku nie jest konieczny wtedy, gdy małżonkowie zawarli tak zwaną intercyzę. Jednak jest ona stosowana dość rzadko, dlatego najczęściej po zawarciu związku małżeńskiego rozpoczyna się wspólne gromadzenie majątku przez małżonków.

 

Gdy dochodzi do rozwodu, majątek ten nie jest jeszcze rozdzielany pomiędzy każdego z nich – w tym celu trzeba zwrócić się do sądu albo można załatwić to pomiędzy sobą.

 

Umowny podział majątku pomiędzy małżonkami

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem w obliczu rozwodu jest umowny podział majątku. Polega on na tym, że małżonkowie sami dzielą się majątkiem wspólnym i zawierają wtedy odpowiednią umowę o podziale spadku.

 

Jeżeli majątek wspólny obejmuje nieruchomość, wówczas umowa ta wymaga formy aktu notarialnego.

 

Kiedy sąd orzeka o podziale majątku?

Do podziału majątku dochodzi na wniosek jednego z małżonków. Wniosek ten można dołączyć również do pozwu rozwodowego. Dotyczy to jednak przypadku, gdy nie będzie to prowadziło do nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

 

Najczęściej wobec tego sąd nie orzeka o podziale majątku w procesie rozwodowym, ale na innej rozprawie.

 

Na czym polega podział majątku pomiędzy małżonkami?

Podział majątku polega między innymi na podziale fizycznym przedmiotów należących do byłych małżonków. Jednak sytuacja komplikuje się wtedy, gdy dochodzi do podziału nieruchomości. Wówczas podział może obejmować wydzielenie dwóch mniejszych nieruchomości albo przyznanie własności jednemu z małżonków, a wtedy ma on obowiązek spłaty na rzecz drugiego małżonka. Także istnieje możliwość sprzedaży wspólnych elementów majątku oraz podziału pieniędzy.

 

Warto przy tym wskazać, że podział majątku nie zawsze następuje po połowie. Sąd bierze pod uwagę sytuację i potrzeby małżonków oraz dzieci. Sąd uwzględni wówczas między innymi nakłady osobiste pracy małżonków w gospodarstwie domowym i przy wychowaniu dzieci, a także stopień, w którym małżonkowie przyczynili się do powstawania majątku wspólnego. Ponadto znaczenie może mieć tutaj powód rozwodu.

 

Gdy także chcesz przygotować się na podział majątku, potrzebny będzie dobry prawnik Gliwice to jedno z miast, w którym możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Do skorzystania ze swoich usług zaprasza Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk: http://www.ktt-adwokat.pl/.

Dodaj komentarz