Smak i wartości odżywcze napoju ryżowego
3 sierpnia 2016Konopia w kuchni
3 sierpnia 2016Mleka roślinne ciekawą alternatywą dla mleka krowiego
Mleko krowie ma w Polsce bogatą tradycję. Pewnie dlatego spożywamy je niezmiennie od wieków, podając je na śniadanie albo dodając do najróżniejszego rodzaju wypieków. Stanowi ono także bazę do produkcji przetworów takich, jak mleczne napoje, sery i twarogi. Od lat stanowią one ważny punkt w naszym menu. Jednak dla niektórych z nas spożywanie mleka może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne.
Mowa tu oczywiście o niedoborze laktazy, czyli enzymu rozkładającego zawarty w mleku cukier – laktozę. Coraz częściej także zdarzają się przypadki alergii na obecne w mleku białka. Wystrzegają się go także osoby będące na diecie bezglutenowej. Jednak bardzo często wyobrazić sobie codzienne menu bez udziału mleka, zwłaszcza w kulturze w której sytuuje się ono niemalże na piedestale jako napój o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Na szczęście na rynku coraz szerzej dostępne są roślinne zamienniki tradycyjnego mleka krowiego.
Główną zaletą mlek roślinnych jest fakt, że występują w formie instant i można je przygotować samodzielnie w kilka minut
Roślinne zamienniki mleka krowiego nie posiadają w swoim składzie trudno trawionych odzwierzęcych białek oraz laktozy, dodatkowo są całkowicie hipoalergiczne i przede wszystkim zawierają znacznie mniejsze ilości tłuszczu a więc także i cholesterolu. Niestety wciąż są w większości dostępne jedynie w sklepie ze zdrową żywnością, choć trzeba przyznać, że z roku na rok także i wielkie dyskonty spożywcze wprowadzają je do swojego asortymentu. Mleka roślinne są także bardzo często zwane zamiennie napojami mlecznymi, i są to: mleko sojowe, ryżowe, migdałowe, kokosowe, z konopi, orzechów nerkowca oraz mleko owsiane. Największą zaletą mlek roślinnych jest ich dostępność w formie instant. Napój sojowy w proszku nie różni się smakiem od tego w formie płynnej a można go w łatwy i szybki sposób przygotować. Proszek jest lekki i nie zabiera dużo miejsca toteż można z powodzeniem go zabrać do pracy na drugie śniadanie.
Napoje roślinne są bogate w składniki mineralne, witaminy z grupy B, PP a także witamina Ci E. Część z nich zawiera ponadto kwasy omega-3 i omega-6 oraz inne naturalne przeciwutleniacze, które działają dobroczynnie na organizm. Niestety zawierają niewiele białka, dlatego powinno być one uzupełniane w innej postaci.