Nad wyborem prawnika lepiej dobrze się zastanowić
25 lipca 2016
Czy można i czy warto pozbyć się filtra DPF raz na zawsze?
25 lipca 2016
Nad wyborem prawnika lepiej dobrze się zastanowić
25 lipca 2016
Czy można i czy warto pozbyć się filtra DPF raz na zawsze?
25 lipca 2016

Górskie wyprawy wymagają odpowiedniego przygotowania

Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się zazwyczaj góry. Często, osoby, które wybierają się w górską wędrówkę, to ludzie, których pasjonuje spacerowanie po górach. Górskie wędrówki są bowiem fascynujące, można podczas nich zetknąć się z niesamowicie piękną, zadbaną przyrodą. Spotyka się często dzikie zwierzęta, ciekawe rośliny i wiele osób, które udały się na wyczerpującą wędrówkę na sam szczyt gór.

Polska to niepowtarzalne miejsce

W Polsce nie brakuje nam górskich terenów. Jednymi z najpiękniejszych gór są przecież Tatry, w których zobaczyć można niesamowitą Dolinę Pięciu Stawów czy Sudety, u których stóp leży piękny Karpacz. Również dla osób mniej wytrwałych znajdzie się coś ciekawego. Babia góra to doskonałe miejsce dla osób, które nie czują się na siłach by odwiedzić bardziej wymagające trasy. Jednak, by górska wyprawa udała się, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Wygodne, wytrzymałe buty

Oczywiście buty są jednym z tych elementów wyposażenia, które mają bardzo duże znaczenie, jeżeli zależy nam na tym, by zakończyć w sposób szczęśliwy górską wyprawę. Dobre buty, powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą zbyt bardzo uciskać stopy, powinny charakteryzować się posiadaniem grubej podeszwy. Buty pozwolą ochronić nogę w razie jakichkolwiek wypadków. Zazwyczaj szlaki pokryte są terenem kamienistym, jeden nieostrożny ruch może skończyć się dość źle.

Długie spodnie i kurtka

W górach temperatura bywa różna. Pomimo tego, że na temperatura u stóp gór jest całkiem wysoka, to na szczycie może być zdecydowanie chłodniej. Nie wolno więc zapominać o tym, by zabrać ze sobą czegoś ciepłego. Dobrze zabrać ze sobą ubrania przeciwdeszczowe, a jeśli nie to zaopatrzyć się w przeciwdeszczową pelerynę, która również spełni swoje zadanie i ochroni nas przed przemoknięciem.

Jedzenie i świeża woda!

Wędrówka górskimi szlakami często nie należy do najprostszych zadań. Należy zabrać więc ze sobą całkiem sporo pożywnego jedzenia, które będzie w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wystarczająco dużo energii. Wiele złego słyszy się na temat cukru, ale naprawdę dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą tabliczki mlecznej czekolady. W takich sytuacjach może nam ona dać całkiem sporo energii, do dalszej wędrówki. Oczywiście woda jest najważniejsza. Człowiek prowadząc normalny tryb życia, powinien w ciągu dnia wypić minimum 1.5 litra wody, jeżeli wybieramy się w góry, szczególnie w upalną pogodę, warto zabrać ze sobą nawet 2 takie butelki, by nie zaszkodzić swojemu organizmowi. Dobrze jest odwiedzić Portal górski Alpinus.pl, by poczytać nieco więcej wartościowych informacji na temat gór.

1 Comments

  1. Ewa pisze:

    Tyle już artykułów na ten temat napisano, a wiąż kilka razy do roku w górach giną turyści bo się źle ubrali albo nie zabrali sprzętu, albo zlekceważyli pogodę

Dodaj komentarz