Co można stosować jako dodatek do domowych ciasteczek?
3 sierpnia 2016
Zdrowe i skutecznie wspomaganie odchudzania
3 sierpnia 2016
Co można stosować jako dodatek do domowych ciasteczek?
3 sierpnia 2016
Zdrowe i skutecznie wspomaganie odchudzania
3 sierpnia 2016

Mleko krowie nie dla każdego

Przez wiele lat zachwalano zdrowotne właściwości mleka, polecając je szczególnie dzieciom i osobom starszym. Istotnie mleko, zwłaszcza krowie, ma dla naszego organizmu wielkie znaczenie, bo zawiera duże ilości wapnia, potasu, chloru, sodu i magnezu. Dzięki zawartości dużej ilości witamin A, D, E i tych z grupy B sprawiają, że mleko bardzo często jest zwane enzymem młodości. Niestety, dla niektórych z nas mleko bywa przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.

c

Po spożyciu mleka cierpią osoby z niedoborem laktazy – enzymu, który trawi obecny w mleku cukier o nazwie laktoza. W wyniku niedoboru enzymu, laktoza nie zostaje rozłożona w organizmie i zaczyna fermentować w jelitach. Nietrudno sobie wyobrazić jakie są objawy tej fermentacji. Mleka nie powinny spożywać także osoby z nietolerancją obecnej z mleku galaktozy (zdarza się to szczególnie u dzieci). Nie zaleca się go także osobom chorym na celiakię a więc tym, które z konieczności muszą prowadzić dietę bezglutenową.

Na szczęście istnieje idealny zamiennik mleka krowiego

Czyste krowie mleko nie zawiera glutenu, jednak może on się dostać do niego podczas procesów produkcyjnych w przemyśle spożywczym. Mleko zatem może zawierać śladowe ilości glutenu, które jednak są wystarczające, aby choremu na celiakię narobić wiele szkody. W diecie bezglutenowej nie można dopuścić do sytuacji, kiedy produkt glutenowy nie zostanie zastąpiony bezglutenowym zamiennikiem. W przeciwnym wypadku nie dostarczymy naszemu organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Dlatego też bezglutenowym poleca się mleko sojowe. Można dostać je w postaci płynnej, choć o wiele chętniej wybierane jest mleko sojowe w proszku. Mleko sojowe zawiera zbliżoną do krowiego ilość protein, czyli 3,5% białka, 2% tłuszczu i 2,9% węglowodanów. Tłuszcz mleka sojowego nie zawiera cholesterolu, jest za to bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz zbawienną dla kości witaminę D.

b

Mleko sojowe pić powinny nie tylko osoby nietolerujące mleka krowiego. Poleca się je także kobietom w ciąży, osobom chorym na osteoporozę i dzieciom. To prawdziwa kopania składników odżywczych i doskonały zamiennik tradycyjnego mleka krowiego.

Dodaj komentarz