Parki rozrywki na mapie Polski
27 lipca 2016Kamera w zastępstwie sąsiedzkiej czujności?
27 lipca 2016Inteligentna instalacja przeciwpożarowa skonfigurowana z domowym alarmem
W roku 2015 zanotowano rekordową liczbę pożarów. Strażacy interweniowali w ponad 170 tysięcy przypadkach. W większości przypadków były to niestety zaprószenia ognia bądź pożary w domach i mieszkaniach. Spośród miliona powodów zaprószenia ognia w domu najczęściej wymienia się niesprawną instalację elektryczną i gazową, nieumiejętne korzystanie z piecyków gazowych i kominków, oraz zaśnięcie z niedopałkiem papierosa czy stojącym na palniku czajnikiem. Często zdarzają się sytuacje, że w chwili nieuwagi dorosłych, ogień zaprószają dzieci. Dlatego też tak ważne jest, aby zainstalować odpowiednie systemy zabezpieczeń.
Szybkie wykrycie źródła pożaru, to przede wszystkim skuteczniejsze gaszenie a tym samym idzie i poprawa bezpieczeństwa domowników, ale także minimalizowanie strat materialnych oraz szybkie wezwanie pomocy. Rozważając montaż instalacji przeciwpożarowej warto nastawić się na kompleksowość i szeroki zakres działania. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że nasz dom jest pod dobrą opieką.
Integracja systemów kluczem sukcesu
Kompleksowa instalacja przeciwpożarowa oprócz czujników dymu i pożaru jest wyposażona także w instalację gaśniczą, czyli przewody tryskaczowe ze znajdującymi się pod sufitem dystrybutorami wody. Podłączone są one do zbiornika z wodą i wyposażone w dodatkowe pompy. Elementem uzupełniającym system przeciwpożarowy jest klasyczny domowy alarm, który konfiguruje się w taki sposób aby reagował na sygnały z czujników ognia i dymu. Instalacja alarmu to oprócz ochrony przed włamaniem, także szybkie i sprawne powiadomienie domowników o ogniu a nawet jedynie dymu. Możemy zaprogramować alarm, aby wysyłał zarówno sygnały dźwiękowe jak i świetlne oraz powiadamiał odpowiednie służby. Jest to doskonałe uzupełnienie systemu gaśniczego.
System gaśniczy wykonany jest z materiałów niepalnych i niekorodujących, a więc nie musimy się martwić o jego nieszczelność. Możemy zaprogramować taką instalację w taki sposób, aby po wykryciu pożaru i lokalizacji jego źródła automatycznie rozpoczęła gaszenie, albo pozostawić decyzję gaszenia sobie samemu poprzez naciśnięcie zlokalizowanego na ścianie przycisku uruchamiającego natrysk. Obie opcje mają swoje wady i zalety, jednak sama obecność instalacji gaśniczej zdecydowanie zmniejsza ryzyko wybuchu dużego pożaru i może ocalić nam życie. Ułatwi także działanie służbom ratowniczym, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w znacznej odległości od granic miasta i dojazd wozu strażackiego może zająć nawet kilkadziesiąt minut. W przypadku pożaru każda minuta ma znaczenie, chociażby po to, aby skutecznie ewakuować z płonącego domu rodzinę.