Pragmatycznym okiem na mąki bezglutenowe
28 lipca 2016Czy mąka kokosowa jest fit?
29 lipca 2016Biszkopt jaglany – smaczny i zdrowy
Biszkopt to niezwykle popularne i wszechstronne ciasto. Sprawdza się idealnie zarówno w połączeniu z sezonowymi owocami, jak i w formie tortu czy letniego ciasta z kremem i galaretką. Do jego przygotowanie nie potrzeba wielu składników ani czasu. Jest pyszny i puszysty, jednak nie powinny zbyt często spożywać go osoby na diecie, a już w ogóle – chorzy na celiakię czy będący na diecie bezglutenowej. Jednak jest sposób, aby kaloryczny i szkodliwy biszkopt stał się zdrowszy.
Pomoże nam w tym bezglutenowa mąka jaglana. Mąka jaglana zawiera mnóstwo witamin z grupy B, lecytynę wspomagającą pamięć i koncentrację, krzemionkę, wapń, potas, żelazo oraz węglowodany złożone. Jest doskonałym produktem likwidującym zakwaszenie organizmu, ponieważ działa zasadotwórczo. Doskonale sprawdza się także w procesie detoksykacji organizmu i obniża poziom cholesterolu. A przy tym ma właściwości bardzo podobne do mąki pszennej. Nadaje się zatem do wszelkich wypieków, naleśników, a także w formie zagęszczacza do zup i sosów. I co najważniejsze – możemy przygotować ja sami mieląc w młynku kaszę jaglaną.
Biszkopt z mąki jaglanej jest identyczny w smaku jak ten tradycyjny
Do przygotowania jaglanego biszkoptu potrzebujemy około 200 g mąki jaglanej, 4 jajka, pół szklanki cukru, łyżeczkę proszku do pieczenia i odrobiny oleju. W wyrabianiu ciasta na biszkopt niezwykle ważna jest kolejność. Oddzielamy więc żółtka od białek. Białka z odrobiną soli umieszczamy w lodówce. Do żółtek dodajemy dwie łyżki wrzątku i miksujemy aż wytworzy się puszysta kremowa masa. Dodajemy połowę porcji cukru, dzięki czemu masa będzie bardziej sztywna. Odstawiamy ją następnie do lodówki i wyjmujemy białka. Ubijamy je na pianę i dodajemy drugą połowę cukru. Mieszamy białka z żółtkami delikatnie mieszając, aby masa nie opadła. W osobnym naczyniu mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Gdy białka i żółtka będą wymieszane, stopniowo dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia, miksując na wolnych obrotach. Masę wykładamy na tortownicę. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza.
Biszkopt będzie miękki i puszysty, oraz co najważniejsze – nie będzie różnił się smakiem od tego z mąki pszennej. Możemy ułożyć na niego świeże owoce i przykryć je bitą śmietaną, lub przekroić na pół i przełożyć kremem. Idealny jako ciasto i tort. Smacznego.