Zdrowe i odżywcze pesto z orzechami brazylijskimi
3 sierpnia 2016Bezglutenowe płatki na bazie drożdży
4 sierpnia 2016Odchudzasz się? Pij serwatkę!
Serwatka jest znana od dawien dawna wszystkim tym, którzy choć raz w życiu mieli do czynienia ze procesem ścinania się mleka. Dawniej wszelkie twarogi i białe sery produkowano samodzielnie w gospodarstwach domowych, dziś już niewielu z nas się tym zajmuje. Dlatego też niewielu z nas wie, czym tak naprawdę jest serwatka i jakie ma właściwości.
Serwatka to lekko żołtawa niecałkowicie klarowna ciecz, pozostająca po ścięciu mleka krowiego. Zasadniczo, przez większów koncernów spożywczych była przez lata traktowana jako groźny odpad przy produkcji sera lub kozeiny, dziś – jest z powodzeniem wykorzystywana przy produkcji wszelkiego rodzaju napojów mlecznych na bazie serwatki. Z powodzeniem z jej właściwości korzysta także przemysł kosmetyczny łagodząc skutki oparzeń słonecznych oraz umieszczając ją w składzie kremów do cery wrażliwej. Nie bez powodu. Serwatka zawiera niezwykle cenne dla zdrowia związki.
Serwatka sprawdza się idealnie jako energetyczny i orzeźwiający napój
Kolor serwatki wynika z obecności dużej ilości witaminy B2. Nie jest to jednak jedyna witamina jaką ma w składzie serwatka. Oprócz niej znajdują się w napoju także witamina B1, B6, B12 oraz witaminę H (biotynę). Białka zawarte w serwatce są bogate w aminokwasy egzogenne a więc takie, które odgrywają znaczącą rolę w regulacji metabolizmu, czyli ułatwiają kontrolę wagi dzięki zwiększeniu uczucia sytości. Ponadto jest ona lekkostrawna i ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. Możemy dostać ją zarówno w postaci płynnego napoju jak i w formie sproszkowanej (Mogador). Jako proszek napój jest bardzo szybki i łatwy w przygotowaniu, a więc bez problemu możemy zabrać go ze sobą do pracy.
Spożywanie serwatki poleca się szczególnie osobom będącym na diecie, mającym problemy z perystaltyką jelit a także tym po zawale mięśnia sercowego, chorującym na przewlekłe zapalenie wątroby i stwardnienie rozsiane. Serwatka jest także cennym składnikiem produktów kosmetycznych służących nawilżaniu i zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się skóry. Litr serwatki zaspokaja 1/3 dziennego zapotrzebowania organizmu na białko.