Istota spożywania pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy
28 lipca 2016Dla kogo dieta bezglutenowa?
28 lipca 2016Przepis na energetyczne i zdrowe śniadanie
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Tak mawiają dietetycy, specjaliści od żywienia i lekarza leczący schorzenia układu trawiennego. Musi to być więc prawda. Śniadanie to pierwszy posiłek po nocnej często nawet dziesięciogodzinnej przerwie podczas której nasz organizm zajmował się trawienie i przemianą jedzenia w łatwe do przyswojenia związki chemiczne. Jest to proces dość wymagający i zużywający mnóstwo energii. A wraz z przebudzeniem rozpoczynamy okres wzmożonej aktywności fizycznej i intelektualnej, pełen stresujących sytuacji i nagłych zwrotów akcji. Rolą śniadania jest więc przede wszystkim dostarczenie energii na najbliższe godziny działania. Nie jest to proste zadanie.
Mylą się ci, którzy twierdzą, że śniadanie zastąpi im skutecznie poranna mała czarna i papieros. Jest to rozwiązanie doraźne i chwilowe, mogące się w najgorszym wypadku skończyć problemami z układem trawiennym i anemią. Z drugiej jednak strony obfite i ciężkostrawne śniadanie może wywołać ponowną senność, uczucie ciężaru na żołądku i apatię, ze względu na fakt, że nie do końca rozbudzony organizm musi sprostać skomplikowanemu trawieniu. Idealne śniadanie powinno być więc lekkie i energetyczne zarazem, oraz dostarczać naszemu organizmowi maksimum składników odżywczych.
W większości przypadków nie lubimy przejadać się we wczesnych godzinach porannych, zresztą nie mamy na to nawet czasu, ponieważ spieszymy się do pracy i szkoły. Śniadanie musi więc być szybkie i łatwe w przygotowaniu. Dlatego więc najprostszym rozwiązaniem są płatki. Wbrew obiegowej opinii płatki śniadaniowe mogą być zdrowe, należy tylko je odpowiednio dobrać. Zamiast popularnych pszennych z marketu skąpanych w glukozie, wybierzmy płatki typu musli (żytnie lub orkiszowe), dodajmy do nich odrobinę płatków owsianych, otrębów i przede wszystkim owoców. Mogą to być świeże sezonowe owoce ale także te suszone. Jednak z suszonymi owocami należy uważać, ponieważ zawierają one mnóstwo cukru. Wyjątkiem są suszone Jagody Goji, które mają niewiele cukru, za to dużo błonnika. Przygotowaną mieszankę płatków z owocami możemy zalać, w zależności od upodobań mlekiem, jogurtem naturalnym, maślanką, wodą albo namoczyć je na przykład w soku pomarańczowym. Jeżeli lubimy śniadania na słodko, możemy do słodzenia użyć miodu lub stewii, rzadziej klasycznego cukru białego. Takie śniadanie z pewnością nie obciąży żołądka a da nam za to mnóstwo energii na najbliższe godziny i co ważne – dostarczy wielu składników odżywczych.