Jak skutecznie promować warsztat samochodowy w Internecie
8 marca 2023Traktorek Iseki – poznaj zastosowanie i zalety mikrociągników rolniczych!
8 marca 2023Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych – jak je przeprowadzić?
Wygodna łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być zaprojektowana tak, aby odpowiadała konkretnym potrzebom jej użytkownika i powodowała, że codzienne czynności są łatwe i bezpieczne. Jak powinna ona wyglądać?
Jak powinna wyglądać komfortowa łazienka dla osoby niepełnosprawnej?
Jeżeli niezbędne staje się przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, w takim przypadku warto zapoznać się z głównymi zasadami jej projektowania. Jakie rozwiązania sprawią, że łazienka będzie wygodna dla osoby niepełnosprawnej?
- Spersonalizowany projekt – warto rozpocząć od tego, że łazienka dla osoby z niepełnosprawnością powinna być zaprojektowana z myślą o konkretnych potrzebach i oczekiwaniach tej osoby. Powinna ona zatem uwzględniać stopień jej niepełnosprawności, preferencje pod kątem używanych sprzętów, ale też jej gust.
- Dużo miejsca – dobra łazienka powinna być wystarczająco przestronna, aby pomieścić wózek inwalidzki lub chodzik. Dzięki temu będzie mogła zapewnić niezbędne miejsce do manewrowania.
- Poręcze – łazienka osoby z niepełnosprawnościami powinna mieć solidne poręcze zainstalowane w kluczowych miejscach, głównie przy toalecie, prysznicu albo wannie. Takie poręcze zapewniają odpowiednie wsparcie i zapobiegają poślizgnięciom i upadkom.
- Udogodnienia użytkowników dla wózków inwalidzkich – łazienka powinna mieć odpowiednio szerokie drzwi bez wysokiego progu. Gdy planuje się montaż kabiny prysznicowej, powinna być to kabina z niskim progiem albo bezprogowa, wyposażona w siedzisko prysznicowe z możliwością regulacji wysokości. Także umywalka i toaleta muszą znaleźć się na odpowiednim poziomie. W ten sposób korzystanie z łazienki przez osobę o ograniczonej sprawności ruchowej będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
- Armatura dla niepełnosprawnych – stosowane są specjalne baterie z dźwignią lub baterie bezdotykowe, które są łatwe w obsłudze.
- Regulowane oświetlenie – może ono wtedy zagwarantować odpowiedni poziom jasności dopasowany do potrzeb danej osoby. Warto też wziąć pod uwagę oświetlenie z czujnikiem ruchu, ponieważ można używać go bez konieczności stosowania przełączników.
- Łatwe w używaniu meble łazienkowe – łazienka powinna być też wyposażona w takie meble, które będą proste w używaniu i nie będą powodowały problemów z przechowywaniem.
Jak przeprowadzić przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych?
W związku z przystosowaniem łazienki do wymogów osoby z niepełnosprawnością konieczne może być wykonanie w niej generalnego remontu.
Aby przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych było łatwiejsze, warto zdecydować się na usługi firmy, która ma doświadczenie w projektowaniu i budowaniu łazienek tego typu. Dzięki temu można uzyskać najlepszy efekt, ponieważ nad wszystkim będą czuwali specjaliści.
Takie usługi oferuje między innymi firma Detalis, która ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie łazienek dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Jej ofertę można sprawdzić na stronie: https://detalis.pro/lazienki-dla-osob-niepelnosprawnych/.