Monitoring przemysłowy – dobry pomysł?
18 sierpnia 2016
Jak okazywać miłość do ojczyzny?
18 sierpnia 2016
Monitoring przemysłowy – dobry pomysł?
18 sierpnia 2016
Jak okazywać miłość do ojczyzny?
18 sierpnia 2016

Telewizyjne systemy dozorowe

Telewizyjne systemy dozorowe pozwalają na śledzenie zdarzeń, które rejestrowane są przez kamery przemysłowe (zwykle od kilku do nawet kilkuset urządzeń). Obraz przesyłany jest do centrum odbiorczego, w którym zatrudniony personel jest w stanie obserwować zdarzenia mające miejsce na danym obiekcie. Z reguły są to osoby zatrudnione na stanowisku dozorcy, portiera lub ochrony. Ważnym elementem takiego systemu jest specjalny panel sterujący. Za jego pomocą możliwe jest dokonywanie ruchu kamery, jak również sterowanie podglądem. Jeżeli system ma możliwość rejestracji nagrań to z pozycji pulpitu możliwe jest przewijanie nagrania i przełączanie się pomiędzy różnymi urządzeniami rejestrującymi. W ten sposób możliwe jest obserwowanie całego zakładu i wychwytywanie sytuacji, które powinny wzbudzać zainteresowanie ochrony,

Bezpieczeństwo obiektu monitorowanego

Najczęściej tego rodzaju systemy stosowane są w celu poprawienia bezpieczeństwa zakładu. Okazuje się jednak, że najnowsze badania wcale nie potwierdzają tego, że stosowanie monitoringu jest w stanie podnieść poziom bezpieczeństwa. W takich opracowaniach bardzo często kwestionuje się zasadność ponoszenia wielotysięcznych kosztów, które nie przynoszą wymiernego efektu. Telewizja dozorowa Śląsk często bywa określana również jako monitoring wizyjny. Stosowany jest on nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w innych obiektach, gdzie przebywa wiele osób. Najczęściej można zauważyć go w centrach handlowych, supermarketach, ulicach, placach, lotniskach, dworcach itd. Za ich pomocą możliwe jest monitorowane zachowania konkretnych osób, które mogą budzić zastrzeżenie. W ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie kradzieżom, napadom czy nawet aktom terrorystycznym.

Kamery i rejestratory (pixabay.com)

Kamery i rejestratory (pixabay.com)

Nowinki technologiczne

Systemy dozorowe mogą być wyposażone również w nowinki technologiczne, które zwiększają ich możliwości. Zamiast standardowych kamer możliwe jest montowanie takich, które są wstanie widzieć w nocy (noktowizja) czy też rejestrować temperaturę (termowizja). Poza tym możliwe jest połączenie ich z wykrywaczami ruchu, co pozwala na ich włączenie jedynie wtedy, gdy ktoś znajduje się w danym pomieszczeniu. Takie rzeczy naprawdę mają znaczenie i są w stanie pomóc zarejestrować zjawiska, które są uważana za niepożądane. Szczególnie w miejscach podwyższonego ryzyka, gdzie naprawdę może dochodzić do nieprzyjemnych sytuacji. Skuteczność takich rozwiązań jest zależna głównie od przeszkolenia i uwagi operatorów. To oni mają za zadanie wychwycenie sytuacji, które mogą być podejrzane.

Dodaj komentarz