Kubek na prezent – doskonały na każdą okazję!
28 czerwca 2017
Problemy z napisaniem pracy licencjackiej. Gdzie szukać pomocy?
28 czerwca 2017
Kubek na prezent – doskonały na każdą okazję!
28 czerwca 2017
Problemy z napisaniem pracy licencjackiej. Gdzie szukać pomocy?
28 czerwca 2017

Zielony dach – ekologicznie i efektownie!

Nie wszędzie możemy założyć ogródek – nie dotyczy to jednak dachów! Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tak zwane zielone dachy, które nazywane są też dachami odwróconymi. Gdy chcesz cieszyć się przepiękną zielenią w najwyższym punkcie swojego domu, to propozycja dla ciebie!

Zielony dach to specjalne pokrycie dachowe, które tworzone jest z wielu warstw materiałów wykończonych podłożem gruntowym. Na takim dachu możemy sadzić rośliny, na przykład trawę, kwiaty czy rośliny uprawne. Zielone dachy nie tylko cieszą się powodzeniem ze względu na swój niesamowity wygląd i praktyczne zastosowanie, ale też są ekologiczne.

Jak zbudowany jest zielony dach?
Jak już wspomnieliśmy, do wykonania takiego dachu wykorzystuje się różne materiały układane na sobie warstwowo. Mają one zapewnić jednocześnie odpowiednią ochronę dachu przed przeciekaniem, jak i stanowić właściwe podłoże dla roślin.

Na samym dole znajduje się warstwa hydroizolacyjna, która chroni strop przed przenikaniem wilgoci. Na niej układa się warstwę termoizolacyjną, która zabezpiecza przed zimnem i dodatkowo potrafi odprowadzać resztki wody. Powyżej znajduje się warstwa zabezpieczająca – jej zadaniem jest ochrona warstw poniższych przed zniszczeniem przez korzenie. Nad warstwą zabezpieczającą układa się drenaż, który zbiera i odprowadza wodę, powyżej warstwę filtrującą, która chroni drenaż przed zanieczyszczeniem, a na górze umieszcza się warstwę roślinną przeznaczoną do sadzenia w niej roślin.

Zalety posiadania zielonego dachu:

  • dodatkowe miejsce do wypoczynku, szczególnie w miastach
  • dobre tłumienie hałasów
  • zmniejszenie strat cieplnych w czasie zimy, natomiast latem ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku od dachu
  • filtracja zanieczyszczeń i produkcja tlenu
  • w miastach zmniejsza zjawisko tak zwanej „miejskiej wyspy ciepła”, czyli zjawiska meteorologicznego, które polega na tym, że w centrum powietrze jest
  • ciepłe i suche, a na obrzeżach miasta chłodne i wilgotne

Oczywiście, musimy też wiedzieć o wadach zielonego dachu. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest wysoka cena, ponieważ zielone dachy kosztują więcej niż tradycyjne rozwiązania. Również dość dużo ważą, więc stropy powinny mieć odpowiednią nośność. Musimy też pamiętać o pielęgnacji naszego zielonego dachu.

Jak założyć zielony dach?
Możemy zlecić to fachowcom, ale możemy też zrobić to samodzielnie. W sklepie internetowym www możemy zakupić specjalne pakiety zawierające materiały potrzebne do stworzenia przepięknych zielonych dachów skośnych i płaskich, na przykład kwietnej łąki.

Dodaj komentarz