Cięcie za pomocą strumienia wody
18 sierpnia 2016
Nieprzewidziane awarie samochodowe
18 sierpnia 2016
Cięcie za pomocą strumienia wody
18 sierpnia 2016
Nieprzewidziane awarie samochodowe
18 sierpnia 2016

Sposoby cięcia w przemyśle

W przemyśle bardzo często zachodzi konieczność cięcia blachy. Do tego celu można wykorzystać wiele różnych technik, a w tym również te bardzo nowoczesne. Stosowane są one w maszynach CNC, które pozwalają na zaprogramowanie ruchu i kształtu, który zostanie wycięty z arkusza blachy. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie tego procesu i np. włącznie go do procesu produkcyjnego. Przyjrzymy się bliżej kilku rozwiązaniom, które stosowane są najczęściej w przemyśle.

Cięcie laserowe

Pozwala ono na cięcie stali do grubości maksymalnie 3 centymetrów. Jest to proces dość powolny, ale za to bardzo dokładny. W czasie cięcia powstaje wąska szczelina co pozwala na dokładne odwzorowanie kształtu. Możliwe jest w ten sposób wypalenie precyzyjnych konturów i małych otworów. To metoda niezawodna, która używana jest wszędzie tam, gdzie zależy nam przede wszystkim na jakości. Może być wykorzystywana bezobsługowo, co również jest wielkim atutem.

Arkusz blachy (pixabay.com)

Arkusz blachy (pixabay.com)

Cięcie strumienie wody

Obecnie jedna z najczęściej wykorzystywanych technik. Pozwala na dokładne wycinanie elementów ze stali miękkiej – precyzja jest nawet większa niż w przypadku cięcia wiązką lasera. Koszty cięcia są wyższe niż w przypadku np. plazmy, ale są dużo niższe niż wykorzystanie wiązki lasera. Waterjet  jest rozwiązaniem często stosowanym również uwagi na możliwość wykorzystania kilku głowic. Mamy możliwość cięcia w różnych wersjach jakościowych – od zgrubnego do superjakościowego.

Cięcie plazmowe

Cięcie dokonywane jest przy wykorzystaniu łuku plazmowego. Pozwala na szybkie wycinanie kształtów, chociaż kosztem jakości krawędzi. Wykorzystanie tej metody jest relatywnie tanie i dlatego stosowane jest dość często. Mamy możliwość wykorzystania wielu palników naraz, co pozwala na włączenie tej techniki do procesu produkcyjnego.

Dodaj komentarz