Bezpieczeństwo maszyn i urządzeń technicznych
18 sierpnia 2016Właściwości i zastosowanie PTFE
18 sierpnia 2016Zasady wyboru uszczelek tłokowych
W przypadku tłoków konieczne jest odpowiednie dobranie uszczelek, aby możliwa była zapewniona właściwa praca. Bez nich dochodziłoby do wycieku cieczy hydraulicznej, co zmniejszałoby ciśnienie w układzie, co z kolei wpływałoby bardzo niekorzystnie na ruch tłoka w cylindrze. Konieczne jest dobranie takiego zestawu uszczelnienia, aby sprawność była jak najwyższa, a wycieki były zminimalizowane właściwie do zera. Jeżeli zależy nam na prawidłowym doborze takich rozwiązań to będziemy musieli poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Nie możemy podjąć się tego bez znajomości podstawowych parametrów wedle których powinno dokonywać się takiej oceny i doboru.
Wybór materiału i parametry fizyczne
Przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na to z jakiego materiału takie uszczelki zostaną wykonane. Na rynku mamy naprawdę ogromny wybór i jesteśmy w stanie wybierać spośród takich jak chociażby poliuretan, HPU, TPU, guma, polioksymetylen, teflon oraz inne. Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości fizyczne więc są one w stanie zaoferować inną jakość eksploatacji. Jednym z najważniejszych rzeczy do ustalenia są jednak warunki pracy w jakich są one w stanie pracować. Do tych parametrów zalicza się zakres temperatury w jakich uszczelka jest w stanie pracować, wartości ciśnienia maksymalnego, jak również szybkość dopuszczalnego poślizgu (wyrażana w metrach na sekundę). Kolejną rzeczą, którą będziemy musieli ustalić to rodzaj płynu hydraulicznego,z którym są w stanie współpracować. Stosowane są przede wszystkim oleje (mineralne, syntetyczne), wodę czy też pneumatykę. Jest to ważne, ponieważ istnieje szereg uszczelek, które nie mogą np. pracować z olejami mineralnymi.
Rozmiar uszczelnienia
Ostatnią rzeczą, która naprawdę ma ogromne znaczenie to wymiary. Powinny być one dobrane idealnie – zbyt małe uszczelki nie spełnią swojego zadania, a zbyt wielkie mogą być poddane większym siłom co doprowadzi do szybkiego ich zużycia. Na szczęście większość z nich jest normalizowana, co oznacza, że produkowane są w standardowych wymiarach. Pozwala to na stosunkowo łatwe określenie wymiarów, które będziemy potrzebowali do prawidłowego uszczelnienia układu. Mając tą wiedzę jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować jakie rodzaje uszczelek będą stosowane w urządzeniach i maszynach technicznych, które stosowane będą w zakładzie produkcyjnym. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych awarii, jak również poprawimy sprawność procesu technologicznego. Poprawimy współczynnik bezpieczeństwa i zminimalizujemy liczbę niebezpiecznych wypadków w czasie wykonywania pracy.