Uszczelnienia stosowane w hydraulice
18 sierpnia 2016
Zasady wyboru uszczelek tłokowych
18 sierpnia 2016
Uszczelnienia stosowane w hydraulice
18 sierpnia 2016
Zasady wyboru uszczelek tłokowych
18 sierpnia 2016

Bezpieczeństwo maszyn i urządzeń technicznych

Bezpieczeństwo maszyn oraz urządzeń przemysłowych jest kwestią ogromnie ważną, na której każdy powinien się skupić. Właściciel zakładu powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki, które pozwoliłyby na spokojną pracę w środowisku pozbawionym większych zagrożeń. Tych nie da się zupełnie wyeliminować, ale można ciągle doskonalić systemy bezpieczeństwa zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych wypadków w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych. Jedną z kwestii, która często jest zaniedbywana to sprawa uszczelnienia maszyn i urządzeń technicznych. Powinny być one dobierane w taki sposób, aby pozwalały na eksploatację w skrajnych warunkach otoczenia. Niezależnie od branży, w której działamy będziemy musieli używać uszczelnień. Potrzebne są one do prawidłowego działania wielu rozwiązań, w tym przede wszystkim hydrauliki.

Dobór uszczelki

Ponadto wykorzystywane są one w urządzeniach ciśnieniowych, piecach, urządzeniach do obróbki skrawaniem, obrabiarkach, urządzeniach transportu wewnętrznego. Uszczelnienia techniczne pełnią w tym przypadku naprawdę ważną rolę i konieczne jest dobranie takich rozwiązań, które zapewnią stałą i bezpieczną pracę. Rozwiązania tego rodzaj produkowane są przez wiele firm więc oferta jest naprawdę rozbudowana. W czasie zakupu powinniśmy patrzeć jednak na parametry konkretnej uszczelki, które będą spełniały nasze oczekiwania. Szczególnie pod względem temperatury w jakiej są stanie pracować, wartości ciśnienia czy też maksymalnej siły na nią działającej. Mimo, że uszczelki stosowane w przemyśle od lat wyglądają tak samo i niewiele się zmienia to można zauważyć pewne innowacje na rynku. Przede wszystkim jeżeli chodzi o stosowane materiały, z których następnie produkuje się uszczelki. W przeważającej większości są to materiały polimerowe, które cechują się niską ceną w porównaniu do oferowanych właściwości fizycznych i chemicznych.

Maszyna (pixabay.com)

Maszyna (pixabay.com)

Nowoczesne rozwiązania

Oprócz tego jesteśmy w stanie zauważyć, że producenci zaczynają wytwarzać uszczelki, które stosowane są w nowych rozwiązaniach technicznych. W ostatnich latach duży rozwój dokonał się na polu odnawialnych źródeł energii. Na masową skalę zaczęły być wykorzystywany turbiny wiatrowe, gdzie konieczne było zastosowanie nowego typu uszczelnienia. Nowoczesne rozwiązania są w stanie zapewnić wysoką odporność na ścieranie i dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia tarcia. Nie wolno jest zapominać również o tym, że w niektórych branżach mogą mieć one do czynienia z bezpośrednią obecnością substancji uważanych za agresywne. Uszczelnienia muszą być na nie odporne, aby mogły zapewnić ciągłą i bezpieczna pracę urządzeń i maszyn przemysłowych.

Dodaj komentarz