Obuwie sportowe skrojone na miarę
25 lipca 2016
Obuwie sportowe skrojone na miarę
25 lipca 2016

Badania nieniszczące RT

Badania nieniszczące pozwalają na dostarczenie informacji o badanej próbce bez konieczności ingerowania w jej strukturę. Jest wiele metod, które wykorzystuje się w zastosowaniach przemysłowych, ale jedna z najczęściej stosowanych są badania radiograficzne. Jest to podstawowa metoda, która jest w stanie zapewnić największą wiarygodność badań. Stosowana jest w wielu zakładach przemysłowych i to nawet pomimo znacznych kosztów, które generuje. Pod względem kosztów jest nawet do kilku razy droższa od badań ultradźwiękowych. Najczęściej ta metoda wykorzystywana jest w działach, które wykorzystują w procesie technologicznym spawanie, odlewanie oraz przeróbkę plastyczną. Stosowana jest we wszystkich gałęziach przemysłu. Badania radiograficzne polegają na prześwietleniu danego obiektu – podobnie jak ma to miejsce w przypadku badań radiologicznych, które stosowane są w medycynie jako jedna z najbardziej podstawowych metod obrazowania. Nie inaczej jest w przemyśle, gdzie również dzięki niej można „zdiagnozować” wady i uszkodzenia struktury materiału.

Obiekty poddawane prześwietleniu mogą być wykonane z wielu materiałów. Dla tej metody niestraszne są nawet wyroby ze stali, z ceramiki, tworzyw sztucznych czy też betonu. Współcześnie stosowane urządzenia do radiografii są w stanie wykonać prześwietlenie obiektów od grubości dochodzącej do kilkuset milimetrów. Ważnym parametrem, na który zwraca się uwagę jest czułość. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu możliwe jest zobrazowanie wszystkich ewentualnych wad powierzchni. Przede wszystkim tych znaczących jak pęknięcia czy zarysowania. Oprócz tego można zobaczyć mniej widoczne elementy jak porowatości czy wtrącenia ze strony obcych materiałów. Badanie pozwala na dokładne zanalizowanie powierzchni pod kątem tego rodzaju uszkodzeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji. Wykorzystanie tej metody ma również słabsze strony, które mogą zniechęcać do jej wykorzystywania. Te najpoważniejsze zarzuty dotyczą promieniowania, które wytwarzane jest każdorazowo po przeprowadzonym badaniu.

Powszechnie wiadomo, że prześwietlenia pozostawiają duży wpływ na organizm człowieka. Dawka promieniowania w przypadku zastosowań medycznych jest niewielka, a nawet kilka prześwietleń w ciągu kilku miesięcy może człowieka osłabić. W przypadku większych dawek promieniowania będzie tylko gorzej. Konieczne jest zapewnienie ochrony dla personelu, która będzie w stanie zabezpieczyć ich przed działaniem promieniowania. Powoduje to zwiększenie kosztów wykorzystania oraz sprawia, że przygotowanie do badań trwa dłużej niż normalnie. Chcąc zapewnić sobie najlepszą i bezpieczną obsługę, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Z drugiej strony, nie ma jednak dokładniejszej metody, która pozwala przeanalizować strukturę wewnętrzną próbki, nie powodując tym samym jej zniszczenia. Zaletą jest też prostota interpretacji wyników – badania nieniszczące RT posiadają dane zaprezentowane w formie wiele mówiących zdjęć rentgenowskich. W ten sposób uzyskuje się radiogram, który może być później wielokrotnie analizowany przez doświadczony personel. Można wracać do już uzyskanych wyników, bez konieczności przeprowadzania kolejnych badań powierzchni.

Dodaj komentarz