Membrany dachowe EPDM, czyli najlepsza ochrona przed zmiennym klimatem
29 marca 2021
Jak promować sklep motoryzacyjny w internecie?
28 grudnia 2021
Membrany dachowe EPDM, czyli najlepsza ochrona przed zmiennym klimatem
29 marca 2021
Jak promować sklep motoryzacyjny w internecie?
28 grudnia 2021

Co powinieneś wiedzieć na temat OC na ciągnik siodłowy?

Ciągnik siodłowy należy do pojazdów, których właściciele są zobowiązani do wykupienia polisy OC. Zasadniczo wiele kwestii dotyczących OC na ciągnik siodłowy jest oczywista, gdyż zasady są podobne, jak w przypadku ubezpieczenia cywilnego dla aut osobowych. Jednak nie wszystko jest identyczne. Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Od czego zależy koszt OC na ciągnik siodłowy?

  • Ostateczny koszt ubezpieczenia jest inny dla każdego klienta. Jest on bowiem zależny od szeregu czynników. W przypadku OC na ciągnik siodłowy o stawce decydują te same kwestie, co podczas wykupywania polisy na pojazd osobowy. Tym samym, to ile zapłacisz za ubezpieczenie ciągnika siodłowego jest uzależnione od:
  • liczby dotychczasowych szkód,
  • rodzaju pojazdu,
  • wieku pojazdu,
  • typu i jakości silnika,
  • pojemności silnika,
  • modelu ciągnika,
  • wartości pojazdu.

Kto powinien wykupić OC na ciągnik siodłowy w leasingu?

Ciągniki siodłowe oraz samochody ciężarowe to bardzo drogie pojazdy. Ponadto wiele firm, które z nich korzysta, użytkuje co najmniej kilka takich pojazdów. Zakup całej floty to ogromny wydatek. Dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing. Oczywiście auta w leasingu również należy ubezpieczać. Jednak kto jest to odpowiedzialny?

Biorąc auto w leasing, formalnie jego użytkownik staje się właścicielem pojazdu. Tym samym obowiązek ubezpieczenia ciągnika siodłowego spoczywa na nim. Niemniej jednak czasami leasingodawca decyduje się odciążyć w tej kwestii klientów. Są to rzadkie przypadki, w których leasingobiorca nie musi martwić się kwestią szukania odpowiedniej polisy. Warto w tym miejscu zauważyć, że jeśli to użytkownik musi samodzielnie wykupić ubezpieczenie, często nie ma w tej kwestii całkowicie wolnego wyboru. Rzecz w tym, iż leasingodawca przeważnie określa minimalne parametry polis ubezpieczeniowych. Co więcej, może wymagać wykupienia AC na ciągnik siodłowy. Wszystko dlatego, że firmie użyczającej ciągniki siodłowe w leasing zależy na zachowaniu pojazdów w jak najlepszym stanie technicznym. Tym samym leasingobiorca musi się liczyć z koniecznością wykupienia stosunkowo drogiego OC ciągnika siodłowego. Z drugiej strony solidna polisa zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowe ubezpieczenie ciągnika siodłowego

Wykupienie OC na ciągnik siodłowy to obowiązek. Jednak co z pozostałymi ubezpieczeniami? Czy warto wykupić ASS? A może dobrym pomysłem jest zakup AC na ciągnik siodłowy? Jak już wspomnieliśmy, AC może być koniecznością w przypadku leasingu. Jednak posiadaczom ciągników na własność również zalecamy wykupienie wymienionych powyżej ubezpieczeń. Warto wziąć pod uwagę fakt, że naprawy ciągników zwykle są bardzo drogie. Dostępność części nie zawsze jest dobra, a fachowcy cenią się wysoko. Tym samym wypłata odszkodowania z AC może się okazać bardzo przydatna. ASS to również dobry pomysł, ponieważ ze względu na dużą wagą i kiepską zwrotność ciągników z naczepą, ryzyko kolizji jest stosunkowo wysokie.

Dodaj komentarz