Efekty zapewniane przez peelingi do skóry głowy
24 września 2020
Co powinieneś wiedzieć na temat OC na ciągnik siodłowy?
1 sierpnia 2021
Efekty zapewniane przez peelingi do skóry głowy
24 września 2020
Co powinieneś wiedzieć na temat OC na ciągnik siodłowy?
1 sierpnia 2021

Membrany dachowe EPDM, czyli najlepsza ochrona przed zmiennym klimatem

Dach dla domu jest pierwszą linią obrony przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Położenie geograficzne Polski sytuuje nas w klimacie przejściowym i zmiennym. W ciągu roku można zaobserwować wpływy cyrkulacji zachodniej i działanie mas powietrza nadciągających ze wschodu. Dlatego zabezpieczenie przed wpływami zewnętrznymi tej części domu musi być wyjątkowo skuteczne.

Spośród wielu dotąd stosowanych materiałów ochronnych zdecydowaną przewagę nad konkurencją zdobywają membrany dachowe EPDM. Warto wyjaśnić, czym są membrany hydroizolacyjne i przed czym chronią.

Czym wyróżniają się membrany dachowe EPDM?

Niewątpliwie pokrycia dachowe z membran EPDM mają liczne zalety. Wydaje się, że najważniejsza z nich to niezawodność, a także długa żywotność, która według producentów wynosi nie najmniej niż 50 lat. Inną ważną zaletą membrany EPDM jest stała paro przepuszczalność. O ile membrany PVC są paroszczelne przez pierwsze 3-4 miesiące pracy, o tyle membrany EPDM zachowują właściwości przez cały okres użytkowania. Możliwość migrowania pary jest ważną cechą, ponieważ jest to klucz do utrzymania warstwy termoizolacyjnej w idealnym stanie. Sucha Izolacja cieplna to z kolei gwarancja wysokiej efektywności energetycznej budynku, dlatego nadmiar wilgoci jest usuwany z ładunku termoizolacyjnego.

Ponadto błona, z której wykonane są membrany hydroizolacyjne EPDM, jest całkowicie przyjazna dla środowiska i może być stosowana nawet do hydroizolacji zbiorników dla pstrągów. Innymi słowy uszczelniające pokrycia dachowe z membran hydroizolacyjnych to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Wysokiej jakości membrany tego rodzaju oferuje między innymi sklep EPDM Membrany.

Bitumiczne membrany EPDM

Warto zauważyć, że samoprzylepne pokrycia dachowe z membran EPDM są bitumiczne. Dzięki temu można je wykorzystać do naprawy starych powłok bitumicznych, a także stosować je w połączeniu z hydroizolacją bitumiczną.

Membrany uszczelniające na dach montuje się bez użycia dodatkowych drogich urządzeń, takich jakie są niezbędne w przypadku większości alternatywnych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachów. Zaletą tej sytuacji jest brak konieczności instalowania przewodów do przesyłu energii elektrycznej na dach.

Pozostałe cechy pokryć dachowych z membran EPDM

Niewątpliwe zalety membran uszczelniających na dach typu EPDM to również wysokie wydłużenie graniczne obserwowane przed pęknięciem, osiągające imponujące wartości 100, a nawet 200% dla membran dachowych wzmocnionych EPDM i do tysiąca procent dla membran niezbrojonych. Pokrycia dachowe z poprzedniej generacji nie mogły zaoferować aż tak imponujących zakresów.

Jednocześnie należy zauważyć, że odkształcenie zachodzi absolutnie elastycznie – to znaczy membrana po znacznym wpływie mechanicznym ze zmianą geometrii powraca do pierwotnego stanu. To znaczy, że uzyskuje pierwotny kształt i rozmiar geometryczny. Charakterystyka ta jest obserwowana jedynie w omawianym asortymencie.

Pokrycia dachowe z membran EPDM są trudniejsze do uszkodzenia mechanicznego niż podobne pokrycia dachowe z polimerów do niedawna stosowanych na szeroką skalę w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym w Polsce i na całym świecie.

Dodaj komentarz