Górskie wyprawy wymagają odpowiedniego przygotowania
25 lipca 2016
Zagrajmy w badmintona
25 lipca 2016
Górskie wyprawy wymagają odpowiedniego przygotowania
25 lipca 2016
Zagrajmy w badmintona
25 lipca 2016

Czy można i czy warto pozbyć się filtra DPF raz na zawsze?

Układ wydechowy każdego samochodu to całkiem skomplikowana konstrukcja. Dzięki jego obecności możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie takiego samochodu, dzięki czemu my sami możemy całkiem sprawnie poruszać się po drogach. Jednak jak to bywa w przypadku samochodów osobowych i wszelkich innych mechanicznych pojazdów, większość części auta, z czasem zużywa się w różnym stopniu. To samo dzieje się w przypadku układu wydechowego. Jedną z najdroższych części układu wydechowego auta jest filtr cząstek stałych, czyli DPF – diesel particulate filter.

Układ wydechowy silników wysokoprężnych

Głównym zadaniem DPF w przypadku instalacji wydechowych samochodów jest oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek stałych, takich jak sadza czy popiół. W przypadku samochodowych spalin, są to jedne z najgorszych i najszkodliwszych dla ludzi zanieczyszczeń, z jakimi można się spotkać w przypadku emisji spalin przez samochody osobowe. Bardzo istotne jest więc regenerowanie takiego filtra, by działał prawidłowo. Wymiana takiego filtra na nowy, to ogromny koszt, sięgający czasami nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, dlatego całkiem sporo osób decyduje się na to, by takiego filtra pozbyć się w ogóle. Tak, samochód może normalnie funkcjonować bez takiego filtra, po dokonaniu pewnych zmian, jeżeli chodzi o działanie i funkcjonowanie silnika. Na dzień dzisiejszy wycinanie filtrów dpf nie jest w jakikolwiek sposób ścigane ani zakazane, jego brak w samochodzie bardzo trudno jest wykryć, szczególnie, gdy ktoś nie ma pojęcia na temat budowy samochodów.

Kwestia własnego sumienia

Nikt nie jest w stanie nikomu zabronić usunięcia filtru cząstek stałych z własnego samochodu. Patrząc na koszt nowych filtrów, trudno dziwić się, że ludzie wolą się pozbyć takiego filtra, choć sam koszt wycięcia i wyregulowania silnika sięga czasami nawet dwóch tysięcy złotych. Dlatego jest to głównie kwestia sumienia każdego człowieka, jeżeli nie przeszkadza nam to, że zatruwamy zarówno siebie, jak i innych ludzi, to raczej nikt nie zabroni nam korzystania z takiej sprytnej formy pozbycia się filtra DPF z własnego samochodu.

Dodaj komentarz