Własna kancelaria – podstawa dobrego prawnika
11 sierpnia 2016
Poliwęglan – materiał, który idealnie zastąpi szkło
11 sierpnia 2016
Własna kancelaria – podstawa dobrego prawnika
11 sierpnia 2016
Poliwęglan – materiał, który idealnie zastąpi szkło
11 sierpnia 2016

Czym jest defektoskopia?

Problemów z nieciągłością wielu materiałów jest całkiem sporo, często jest więc konieczne wykrycie wszelkich defektów odpowiednio wcześnie, by sprawnie uniknąć wszelkich problemów. Na dzień dzisiejszy zagadnieniami tego pokroju zajmuje się defektoskopia, która jest działem badań, które polegają na nieniszczącym wykrywaniu wszelkich wad materiałów. Wykrywanie nieciągłości materiałów jest bardzo skuteczne i jednocześnie nie wpływa w negatywny sposób na strukturę badanego materiału. Istnieje wiele metod stosowanych w defektoskopii, wszystkie charakteryzują się jednak tym, że są w miarę bezpieczne dla samego materiału. Stosowane są w zależności od rodzaju danego materiału.

Metody

Zazwyczaj zadaniem poszczególnych metod defektoskopii jest analiza materiału w celu wykrycia różnych wtrąceń, pustek, ubytków korozyjnych, odwarstwień, szczelin. Takie defekty mogą mieć bardzo negatywny wpływ na strukturę danego materiału, a co za tym idzie na jego wytrzymałość. Istnieją jednak dziedziny, w których nie mam miejsca na żądne pomyłki, dlatego materiały muszą być dokładnie badane, za pomocą badań nieniszczących. Jednym z popularniejszych badań tego typu jest defektoskopia ultradźwiękowa, polegająca na przepuszczaniu przez materiał ultradźwięków i na późniejszej analizie dźwięku, który przeszedł przez materiał. W tego typu badaniu wykorzystuje się metody echa, cienia i rezonansu.

Elektromagnetyka

Stosuje się również różnego rodzaju metody elektromagnetyczne, które wykorzystywane są głównie do badania materiałów metalicznych. Można dzięki nim przeanalizować rozpływ prądu w materiale, stałe lub wolnozmienne pole magnetyczne lub wszelkie zjawiska prądów wirowych. Są to całkiem skomplikowane zagadnienia, dające jednak bardzo wiele możliwości, przeprowadzania zaawansowanych badań, których trudno byłoby dokonać w jakikolwiek inny sposób.

Dodaj komentarz