Kubek z nadrukiem na zamówienie – pomysłowy prezent!
1 września 2017
Event dopięty na ostatni guzik. 5 zalet współpracy z agencją eventową
1 września 2017
Kubek z nadrukiem na zamówienie – pomysłowy prezent!
1 września 2017
Event dopięty na ostatni guzik. 5 zalet współpracy z agencją eventową
1 września 2017

Dach odwrócony – zielony i ciepły!

Dachówka, a może blachodachówka? Gonty lub papa z rolki? To tylko kilka propozycji, aby pokryć dach. Gdy szukasz czegoś oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju, pomyśl o dachu odwróconym. Czym dokładnie jest dach odwrócony i jakie ma zastosowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku dachu odwróconego mamy do czynienia z odwróconą kolejnością warstw. To powoduje, że dachy tego rodzaju wyglądają także zupełnie inaczej niż te tradycyjne.

Dachy tego rodzaju przede wszystkim kojarzone są z zielonymi dachami, na których sadzi się rośliny – mogą być to zarówno dekoracyjne kwiaty, krzewy i drzewa, jak i również ogródki warzywne. Jak uzyskuje się taki właśnie rezultat?

Jak zbudowany jest dach odwrócony?

W przypadku dachów odwróconych warstwa hydroizolacyjna, czyli chroniąca przed wilgocią jest kładziona jest w inny sposób. W przypadku dachów tradycyjnych najpierw kładzie się termoizolację, a potem hydroizolację, natomiast dla dachów odwróconych w pierwszej kolejności jest to hydroizolacja, a na niej układa się termoizolację. Dachy tego rodzaju najczęściej są dachami płaskimi, ale spotykam też dachy z niewielką pochyłością.

Sam fakt, że dachy odwrócone mają hydroizolację położoną bezpośrednio na stropie, nie oznacza wcale, że mają niską izolacyjność cieplną. Wprost przeciwnie, gdy w takiej technologii zostanie wykonany dach zielony, na którym zasadzi się roślinność, można uzyskać bardzo dobre parametry termoizolacyjne – będą gwarantował je odpowiednie warstwy tego dachu.

Dodatkowym plusem dachów odwróconych jest fakt, że hydroizolacja jest wtedy zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dla dachów tradycyjnych, w których termoizolacja kryta jest hydroizolacją, w przypadku uszkodzenia hydroizolacji dochodzi do zawilgocenia termoizolacji, więc przestaje ona pełnić swoją główną funkcję.

Zielony ogródek wprost na dachu

Skupmy się jeszcze na jednej kwestii, a mianowicie na zieleni na dachu odwróconym. Jak już wspomnieliśmy, można zasadzić na nim różnego rodzaju roślinność w zależności od swoich potrzeb. To możliwe, ponieważ stosuje się wtedy specjalne warstwy – wegetacyjną, filtracyjną, drenażową oraz dyfuzyjną, które powodują, że dach może być jednocześnie ciepły, szczelny oraz zielony.

Gdy również zainteresowały cię takie unikatowe zielone dachy, więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie internetowej: www. To właśnie tutaj możemy też zapoznać się bliżej z technologią wykonania takich dachów oraz sprawdzić i zamówić produkty, które są przeznaczone go jego budowy.

Dodaj komentarz