Jak rozkręcić weselną imprezę?
27 lipca 2016
Systemy alarmowe dopasowane do stylu życia domowników
27 lipca 2016

Dach pokryty naturalną trawą – ekologiczne i oszczędne rozwiązanie

Ekologia jest na dzień dzisiejszy zagadnieniem naprawdę bardzo popularnym, dotyczy ona wielu innych zagadnień. Słyszy się o ekologii w energetyce, w przypadku samochodów jeżdżących po ulicach, rolnictwie, przy okazji ogrzewania i spalania paliw, a nawet w budownictwie. Jest to temat bardzo popularny, ponieważ ludzie w końcu zyskują świadomość na temat tego, że przez lata swojej egzystencji człowiek dokonał na Ziemi całkiem spore ilości szkód. Dlatego powstaje coraz więcej ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, które są ekologiczne i oszczędne dla naszych portfeli. W przypadku budownictwa, jednym z najciekawszych zagadnień, są dachy pokryte trawą.

Zielone, ekologiczne dachy

To nie jest żaden żart. Dachy pokryte zieloną, piękną trawą są w wielu miejscach popularne z wielu powodów. Jak tak naprawdę zbudowany jest taki zielony dach i jakie jest on w stanie przynieść korzyści? Takie ekologiczne dachy polegają stworzeniu na dachu warunków, które będą sprzyjały rośnięciu roślin. Składają się zazwyczaj z kilku konkretnych warstw (od dołu):

warstwa hydroizolacyjna – zabezpiecza wnętrze domu przed dostawaniem się do niego wody oraz wilgoci,
warstwa termoizolacyjna – dzięki niej dom otrzymuje odpowiednią izolację cieplną od strony zadaszenia,
– warstwa zabezpieczająca – zabezpiecza znajdujące się poniżej warstwy, przed dostaniem się do nich korzeni,
warstwa drenażu – zapewnia spływającej wodzie możliwość łatwego wydostania się z dachu,
warstwa filtrująca – chroni warstwę drenażu przed zanieczyszczeniami,
warstwa roślinna – stwarza roślinom wystarczająco odpowiednie warunki, które pozwalają im rosnąć.

Zalety zielonych dachów

Po samej konstrukcji można domyślić się niektórych zalet. Z pewnością taki dach jest niezwykle naturalny oraz ekologiczny. Przy zastosowaniu go, jest również całkiem niedrogi, dodatkowo jest jednym z najtrwalszych rozwiązań, jakie dostępne są na dzień dzisiejszy. Zapewnia doskonałą izolację cieplną, dzięki czemu zaoszczędzić możemy na ogrzewaniu. Jest to również rozwiązanie oryginalne i rzadko spotykane.

Dodaj komentarz