Przepis na energetyczne i zdrowe śniadanie
28 lipca 2016Kamień winny zamiast proszku do pieczenia
28 lipca 2016Dla kogo dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa na stałe wkroczyła do obiegu, pojawiając się przy tematyce diet, zdrowego odżywiania, odchudzania i kalorii. Bez wątpienia nastała moda na dietę bezglutenową, zachwalająca jej dobroczynne właściwości dla organizmu. Czy jednak każdy może przejść na taką dietę?
Gluten jest mieszaniną białek o nazwie glutenina i gliadyna, które występują w ziarnach zbóż takich, jak żyto, pszenica i jęczmień. To właśnie glutenowi zawdzięczamy ciągliwą konsystencję ciasta, ponieważ w połączeniu z wodą tworzy on sieciową strukturę przestrzenną. Niestety u 1% populacji występuje nietolerancja glutenu. W organizmie wytwarzane są przeciwciała skierowane przeciwko glutenowi, w efekcie czego następuje uszkodzenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za przesuwanie pokarmu wzdłuż jelit i częściowe go wchłanianie. Schorzenie to nazywa się celiakią. Celiakia przez wiele lat uważana była jedynie za przypadłość małych dzieci, dziś okazuje się, że to choroba, która trwa przez całe życie. Dość często jest mylona z alergią, choć jest chorobą immunologiczną.
Czy osoby bez przeciwwskazań w diecie powinny wyeliminować gluten?
Dieta osób z nietolerancją glutenu musi oczywiście wykluczyć z użytku to białko. W przeciwnym razie chorzy nie będą mogli normalnie funkcjonować z powodu biegunek lub wymiotów. Uszkodzone kosmki jelitowe mogą stać się także przyczyną nowotworu. Jedzenie bezglutenowe to zarówno klucz do dobrego samopoczucia jak i sposób na odbudowanie kosmków jelitowych. A co w sytuacji, kiedy nie chorujemy na celiakię a mamy ochotę wprowadzić w życie dietę bezglutenową? Zdania są podzielone. Niektórzy naukowcy są zdania, że dieta bezglutenowa poprawia ogólny stan organizmu, przynosząc korzyści chorym na niedoczynność tarczycy, zapalenie jelit i refluks. Podobno wspomaga także odchudzanie organizmu. Z drugiej jednak strony mamy dość wyraźne ostrzeżenia, że niewłaściwie skonstruowana dieta bezglutenowa może przyczynić się do poważnych zaburzeń pokarmowych a nawet anemii. Nie pokrywa ona bowiem dziennego zapotrzebowania na witaminy a także jest uboższa w witaminy i składniki mineralne.
Dieta bezglutenowa to prawdziwa żywieniowa rewolucja, która jest dosyć kosztowna. Przede wszystkim produkty z glutenem koniecznie trzeba zastąpić czymś innym, w żadnym wypadku nie można ich pomijać. Na rynku dostępnych jest wiele produktów bezglutenowych, jednak niekiedy znalezienie takiego, który nie jest zanieczyszczony zagrożonymi zbożami jest bardzo trudne. Oczywiście bezglutenowe mąki, makarony i chleby są znacznie droższe od tradycyjnych, więc wprowadzając w życie dietę bezglutenową musimy liczyć się z kosztami.