Dla kogo dieta bezglutenowa?
28 lipca 2016
Babeczki z masłem migdałowym
28 lipca 2016
Dla kogo dieta bezglutenowa?
28 lipca 2016
Babeczki z masłem migdałowym
28 lipca 2016

Kamień winny zamiast proszku do pieczenia

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zapach ciasta to z pewnością dla wielu z nas zapach kojarzony z domowym ciepłem, świętami i rodzinnymi uroczystościami. Przeciętna gospodyni domowa piecze ciasto raz lub dwa razy w tygodniu. Ciasto w kulturze polskiej jest nieodłącznym elementem niemal każdej uroczystości a nawet zwykłego niczym niewyróżniającego się weekendu. Polki są w pieczeniu ciast mocno wyspecjalizowane, z powodzeniem przyrządzając zarówno nasze tradycyjne ciasta jak i te, które przywędrowały do nas zza granicy.

c

W zdecydowanej większości składnikiem niezbędnym wielu ciast jest proszek do pieczenia lub soda oczyszczona. Ich zadaniem jest spulchnienie ciasta i jego wzrost. Dzieje się tak na skutek wytwarzanych podczas przygotowywania lub pieczenia ciasta gazów, przekształcających je w rodzaj piany. Dzięki temu ciasto jest lekkie i puszyste a jego powierzchnia ma porowatą strukturę. Proszek do pieczenia to mieszanina najróżniejszych związków chemicznych takich jak chociażby węglowodoran sodu o nieprzyjemnym posmaku ługu. Z tego też powodu uzupełnia się go regulatorami kwasowości – mleczanem sodu oraz dodaje zapobiegającą zbryleniu skrobię ziemniaczaną. Brzmi dość enigmatycznie, jednak dzięki tym zabiegom funkcjonuje cały przemysł piekarniczo-cukierniczy. A gdyby tak istniał naturalny spulchniacz wolny od chemii? Istnieje! Nazywa się kamień winny.

d

Kamień winny to naturalny środek spulchniający pochodzenia roślinnego, powstający przy fermentacji albo podczas leżakowania wina. Dla winiarzy jest oznaką, że wino jest żywe i wciąż pracuje, dla przemysłu cukierniczego – świetnym całkowicie naturalnym zamiennikiem proszku do pieczenia. Kamień winny to inaczej kwaśny winian potasu występujący w postaci niewielkich białych kryształków do złudzenia przypominających cukier. Kamień winny z powodzeniem stosuje się w wypiekach mieszając go z sodą oczyszczoną. Można także używać go bez sody – znakomicie usztywnia pianę z białek, suflety, idealnie łączy kremy. Niestety dość słabo rozpuszcza się w wodzie, jednak dość dobrze wyrabia się w cieście. Od pewnego czasu można go spotkać w sklepie ze zdrową żywnością. Jest to produkt całkowicie naturalny, który nie powstaje w laboratorium chemicznym a w winiarniach.

Dodaj komentarz