Reklama z linkami sponsorowanymi – twoja firma stanie się widoczna!
4 września 2017
Koszulki patriotyczne dla niej i dla niego – co teraz się nosi?
4 września 2017
Reklama z linkami sponsorowanymi – twoja firma stanie się widoczna!
4 września 2017
Koszulki patriotyczne dla niej i dla niego – co teraz się nosi?
4 września 2017

Dlaczego katalizatory są drogie w kupnie i sprzedaży?

Katalizator samochodowy jest jednym z tych elementów, który zdecydowanie jest dość drogi i jego usterka może oznaczać, że musimy przygotować sporą sumę. Katalizatory są jednak bardzo ważnymi komponentami w samochodach. Za co odpowiadają i dlaczego są takie drogie?

 

Reaktor katalityczny, ponieważ tak fachowo powinno określać się katalizator samochodowy, jest elementem mającym na celu zmniejszenie ilości toksycznych, szkodliwych składników w spalinach. Dokonuje on usunięcia tych właśnie składników poza silnikiem, na drodze spalin do atmosfery. Praca katalizatora jest przy tym sterowana przez silnik z wykorzystaniem tak zwanej sondy lambda.

Z czasem katalizatory mogą się zużywać, gdy zaczyna osadzać się w nich coraz więcej zanieczyszczeń. Wówczas zalecane jest dokonanie wymiany katalizatora na nowy albo wykonanie jego regeneracji. Możemy też spotkać się z ofertami polegającymi na zastąpieniu katalizatora strumienicą, ale jest to nielegalne i niebezpieczne.

Ile kosztują katalizatory?

Ceny katalizatorów nie są niskie – zwykle za model przeznaczony do samochodu osobowego zapłacimy od 200 do nawet 1000 złotych. Ze wstawieniem katalizatora w warsztacie cena może wynieść nawet około 2000 złotych. Wyższe ceny dotyczą głównie samochodów nowszych oraz droższych marek. Dlaczego taka niewielka część kosztuje tak dużo?

Przede wszystkim cena katalizatora wynika z zastosowanych w nim komponentów. Katalizatory posiadają specjalną budowę typu plaster miodu i pokrywane są od wewnątrz warstwą metali szlachetnych takich jak rod czy platyna. Są to metale droższe od złota, dlatego cena całego elementu, nawet używanego, jest wysoka.

Zdarzały się nawet kradzieże katalizatorów właśnie ze względu na ich wysoką cenę – dla właściciela samochodu to spory wydatek!

Gdzie sprzedaje się katalizatory?

Katalizatorów nie możemy sprzedać wszędzie, na przykład w skupie złomu. Ich odkupem zajmują się wyspecjalizowane firmy, które dysponują odpowiednim zapleczem i posiadają odpowiednie zezwolenia. Taki skup katalizatorów musi przestrzegać restrykcyjnych przepisów.

Cena w skupie katalizatorów zależna jest głównie od rodzaju katalizatora. Zwykle za komponent tego rodzaju otrzymamy około 100 złotych, ale czasami jest to wyższa cena – około 200 złotych.

Jeżeli wobec tego posiadamy nieużywany już katalizator, warto pomyśleć o jego sprzedaży, ponieważ możemy w ten sposób częściowo zrekompensować sobie spory koszt zakupu i montażu nowego elementu.

Do zapoznania się ze swoją ofertą skupu katalizatorów zaprasza firma https://www.autoelektronika24.com/

Dodaj komentarz