Cel realizowania pozycjonowania sklepów
16 listopada 2018
Fotoksiążka — doskonały prezent idealny
28 listopada 2018
Cel realizowania pozycjonowania sklepów
16 listopada 2018
Fotoksiążka — doskonały prezent idealny
28 listopada 2018

Interim manager w polskiej firmie. Czy polscy przedsiębiorcy ufają managerom tymczasowym?

W wielu krajach zachodnich zatrudnianie managera od zadań specjalnych już nikogo nie dziwi. Interim manager to człowiek, który przychodzi do firmy, aby zrealizować konkretne zlecenie, a po jego zakończeniu natychmiast ją opuszcza. Czy w polskich przedsiębiorstwach również pojawiają się interim managerowie? Jak znaleźć tego rodzaju fachowca i dlaczego w ogóle warto rozważyć jego zatrudnienie?

W czym może pomóc interim manager?

W pewnym uproszczeniu interim managera można nazwać managerem do wynajęcia, który pojawia się w firmie, aby rozwiązać problem. Jego wsparcie może polegać na pomocy przy przeprowadzeniu restrukturyzacji, poprawie płynności firmy, czy zwiększeniu rentowności sprzedaży. Jednak czasowi managerowie przydają się nie tylko w przypadku problemów. Ich pomoc okazuje się często niezbędna, gdy przeprowadzane są fuzje i przejęcia lub planuje się rozwój kanałów sprzedaży. Jak więc widać, zakres zadań, jakie można powierzyć interim managerowi jest ogromny. Zwykle managerowie specjalizują się w realizacji określonych zadań. Planując zatrudnienie specjalisty warto zatem skontaktować się z firmą typu która pomoże w znalezieniu odpowiedniego managera.

Elitarny zawód managera czasowego

Szacuje się, że fachowców, których bez najmniejszych wątpliwości można nazwać interim managerami jest w Polsce ok. 200-300, co sprawia, iż jest to dzisiaj niezwykle elitarny zawód. Nie powinno również dziwić, że miastem, w którym interim management cieszy się największą popularnością jest Warszawa. Poza stolicą, ogłoszenia typu „szukam managera do wynajęcia” są rzadziej spotykane. Należy jednak zauważyć, że zdecydowanie więcej osób w kraju wypełnia przynajmniej część zadań charakterystycznych dla interim managera, jednak ich pracę określa się w inny sposób. Często mówi się np. o konsultantach wspierających przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę również takich specjalistów, okazuje się, że w kraju pracuje nawet kilka tysięcy osób pełniących funkcje zbliżone do managerów do wynajęcia.

Jak na razie w naszym kraju wciąż stosunkowo niewiele osób korzysta z usług tzw. managerów do wynajęcia. Wydaje się jednak, że kwestią czasu jest, aż zlecanie poszczególnych zadań biznesowych osobom z zewnątrz stanie się normą. Przedsiębiorcy zaczynają bowiem dostrzegać, iż restrukturyzacja firmy, czy fuzja są zbyt problematyczne, aby poradzić sobie z nimi bez wsparcia wyspecjalizowanych fachowców. Co więcej świadomość ta dotyczy również takich kwestii jak obniżanie kosztów działalności, rozwój kanałów sprzedaży, czy po prostu szybszy rozwój firmy.

Dodaj komentarz