Dla kogo dieta bezglutenowa?
28 lipca 2016Babeczki z masłem migdałowym
28 lipca 2016Kamień winny zamiast proszku do pieczenia
Zapach ciasta to z pewnością dla wielu z nas zapach kojarzony z domowym ciepłem, świętami i rodzinnymi uroczystościami. Przeciętna gospodyni domowa piecze ciasto raz lub dwa razy w tygodniu. Ciasto w kulturze polskiej jest nieodłącznym elementem niemal każdej uroczystości a nawet zwykłego niczym niewyróżniającego się weekendu. Polki są w pieczeniu ciast mocno wyspecjalizowane, z powodzeniem przyrządzając zarówno nasze tradycyjne ciasta jak i te, które przywędrowały do nas zza granicy.
W zdecydowanej większości składnikiem niezbędnym wielu ciast jest proszek do pieczenia lub soda oczyszczona. Ich zadaniem jest spulchnienie ciasta i jego wzrost. Dzieje się tak na skutek wytwarzanych podczas przygotowywania lub pieczenia ciasta gazów, przekształcających je w rodzaj piany. Dzięki temu ciasto jest lekkie i puszyste a jego powierzchnia ma porowatą strukturę. Proszek do pieczenia to mieszanina najróżniejszych związków chemicznych takich jak chociażby węglowodoran sodu o nieprzyjemnym posmaku ługu. Z tego też powodu uzupełnia się go regulatorami kwasowości – mleczanem sodu oraz dodaje zapobiegającą zbryleniu skrobię ziemniaczaną. Brzmi dość enigmatycznie, jednak dzięki tym zabiegom funkcjonuje cały przemysł piekarniczo-cukierniczy. A gdyby tak istniał naturalny spulchniacz wolny od chemii? Istnieje! Nazywa się kamień winny.
Kamień winny to naturalny środek spulchniający pochodzenia roślinnego, powstający przy fermentacji albo podczas leżakowania wina. Dla winiarzy jest oznaką, że wino jest żywe i wciąż pracuje, dla przemysłu cukierniczego – świetnym całkowicie naturalnym zamiennikiem proszku do pieczenia. Kamień winny to inaczej kwaśny winian potasu występujący w postaci niewielkich białych kryształków do złudzenia przypominających cukier. Kamień winny z powodzeniem stosuje się w wypiekach mieszając go z sodą oczyszczoną. Można także używać go bez sody – znakomicie usztywnia pianę z białek, suflety, idealnie łączy kremy. Niestety dość słabo rozpuszcza się w wodzie, jednak dość dobrze wyrabia się w cieście. Od pewnego czasu można go spotkać w sklepie ze zdrową żywnością. Jest to produkt całkowicie naturalny, który nie powstaje w laboratorium chemicznym a w winiarniach.