Kamila Skolimowska – przerwany rzut
4 sierpnia 2016
Owocowe smoothie z wodą kokosową – idealna propozycja na upalne lato
4 sierpnia 2016
Kamila Skolimowska – przerwany rzut
4 sierpnia 2016
Owocowe smoothie z wodą kokosową – idealna propozycja na upalne lato
4 sierpnia 2016

Magia zamknięta w owocach palmy kokosowej

Magia zamknięta w owocach palmy kokosowejO dobroczynnych dla zdrowia właściwościach owoców palmy kokosowej napisano już wiele. Wiemy, że wspaniałymi właściwościami przeciwutleniającymi cieszy się mleczko kokosowe, a olej kokosowy ze względu na wysoką temperaturę dymienia jest idealny do smażenia. Doceniamy wartości odżywcze kopry i co najważniejsze – spożywamy ją z przyjemnością. Jednak ostatnimi czasy na rynku pojawił się jeszcze jeden produkt pochodzący od kokosa, mianowicie – woda kokosowa.

a

Woda kokosowa nie ma z mleczkiem kokosowym wiele wspólnego poza tym, że oba te płyny pochodzą od owoców palmy kokosowej. Różnica między nimi jest zasadnicza. Mleko kokosowe to napój pozyskiwany z ekstrakcji kopry czyli miąższu wypełniającego wnętrze dojrzałego i gotowego do spożycia kokosa. Woda kokosowa to bezbarwny lekko mętny płyn wydobywany z niedojrzałych jeszcze owoców kokosa. W czym tkwi jej sekret? Woda kokosowa to woda, którą palma pobiera z gleby, z tym że wielokrotnie przefiltrowana przez drzewo i wzbogacona w składniki odżywcze. Dzięki czemu jest to produkt pozbawiony wszelakich zanieczyszczeń a do tego bogaty w witaminy i minerały.

Woda kokosowa to znakomity napój izotoniczny

O dobroczynnych właściwościach wody kokosowej wiedziano już w czasach II Wojny Światowej, kiedy to podawano ją wyczerpanym i odwodnionym żołnierzom w polowych szpitalach. Do dziś w krajach tropikalnych jest ona nieodłącznym elementem codziennego menu. Nie bez powodu. Coco juice bo tak jest zwana ta woda, to dla naszego organizmu prawdziwy zastrzyk energii i zdrowia. Płyn zawiera mnóstwo witamin, takich jak B1, B2, B3, B5, B6 i C. Zawiera także cytokininy, czyli roślinne hormony wzrostu wykazujące silne działanie przeciwzakrzepowe. Jednak najważniejszym składnikiem obecnym w wodzie kokosowej jest kwas laurynowy, znajdujący się w mleku matki o działaniu wspomagającym układ odpornościowy, przeciwzapalnym i antywirusowym. Ale to nie wszystko.

c

Badania wykazały, że w wodzie kokosowej znajduje się ogromna porcja elektrolitów a ponadto ma ona skład bardzo podobny ludzkiego osocza krwi. Z tego też powodu podawało się ją od wieków osobom odwodnionym i wyczerpanym chorobami. Dziś woda kokosowa jet uwielbiana przez osoby aktywnie uprawiające sport, jako doskonały napój izotoniczny. Powinny ją spożywać także osoby ze schorzeniami układu krążenia i układu trawiennego. Nie zawiera laktozy ani glutenu, może więc być spożywana przez osoby nietolerujące krowiego mleka i te stosujące dietę bezglutenową.

Dodaj komentarz