AGD na straży domowego ogniska
4 sierpnia 2016
Magia zamknięta w owocach palmy kokosowej
4 sierpnia 2016
AGD na straży domowego ogniska
4 sierpnia 2016
Magia zamknięta w owocach palmy kokosowej
4 sierpnia 2016

Kamila Skolimowska – przerwany rzut

W historii sportu obserwujemy wiele podniosłych i wzruszających chwil podczas których ocieramy łzę szczęścia z policzka słysząc płynący z głośników Mazurek Dąbrowskiego. Sport to piękno rywalizacji i duma z wygranej, podziw, szacunek i uwielbienie kibiców. Jednak na kartach sportu zapisały się także tragiczne historie, które pomimo upływu lat wciąż pozostają w pamięci i wywołują mnóstwo emocji i żalu. Jedną z takich historii jest historia Kamili Skolimowskiej – młodej lekkoatletki, która przerwała swój sportowy sen w wieku 27 lat.

a

Kamila Skolimowska była młodą i energiczną dziewczyną, córką znanego sztangisty Roberta Skolimowskiego, która poszła w ślady ojca i pokochała sport miłością całkowicie bezinteresowną. Rozpoczynała od wioślarstwa i podnoszenia ciężarów, jednak ostatecznie skierowała swoją uwagę w kierunku lekkoatletyki i zdecydowała się na uprawianie dyscypliny zwanej mało romantycznie – rzutem młotem. Miała ku temu doskonałe warunki, była bowiem postawną, silną a jednocześnie gibką i wysportowaną kobietą. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. Swój pierwszy złoty medal zdobyła w wieku zaledwie 14 lat.

Walkę o kolejny medal przerwał zator płucny i pomyłka lekarza

Mistrzynią olimpijską została w Sydney w wieku 18 lat. Potem przyszła kolej na sukcesy w turniejach europejskich i ogromna sympatia oraz popularność. W międzyczasie skończyła liceum i studia, odbyła nawet służbę w Oddziale Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Piasecznie i otrzymała stopień sierżanta. To wszystko jeszcze przed ukończeniem trzydziestego roku życia. Niestety jest to historia bez happy endu, ponieważ 18 lutego 2009 roku Kamila Skolimowska umiera w jednym z portugalskich szpitali. Przyczyną śmierci okazuje się zator płucny i nierozpoznana zakrzepica.

d

Pamięć o niej jest do dziś żywa, o czym świadczyć może chociażby organizowany ku jej pamięci nieprzerwanie od 2009 roku międzynarodowy meeting lekkoatletyczny o nazwie Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbywa się na największych polskich stadionach. W roku 2016 zawodników gościł będzie Stadion Narodowy. Ta wspaniała idea mająca upamiętnić zawodniczkę, zaowocowała powstaniem Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej a także fundacji jej imienia. Oprócz uczczenia pamięci, turniej przyciąga wielu młodych pasjonujących się sportem ludzi, którzy tak, jak ona chcą dogonić marzenia.

Dodaj komentarz