Co warto wiedzieć o kupowaniu prezentów?
12 sierpnia 2016
Zastosowanie hydrauliki siłowej
17 sierpnia 2016
Co warto wiedzieć o kupowaniu prezentów?
12 sierpnia 2016
Zastosowanie hydrauliki siłowej
17 sierpnia 2016

Metody cięcia blachy

W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się przynajmniej kilka różnych sposobów na obróbkę materiałów. Z racji branży często mamy do czynienia z arkuszami blachy, z których należy wyciąć odpowiedni kształt. Konieczne jest zachowanie dużej szybkości )przy produkcji seryjnej) oraz dokładności, która pozwoli na wycięcie obiektu o określonych parametrach. Do tego celu możliwe jest wykorzystanie kilku różnych metod. Możliwości w tym zakresie są naprawdę duże – w ciągu ostatnich lat opracowane zostały metody, które idealne nadają się właśnie do obróbki materiałów o niewielkiej grubości. Wycinanie kształtów możliwe jest np. za pomocą obróbki elektroerozyjnej. Jest to jednak rozwiązanie, które nie do końca będzie spełniało nasze założenia. Przede wszystkim ze względu na prędkość z jaką możliwe jest cięcie.

Cięcie strumieniem wody

Przy zastosowaniu odpowiednich parametrów będzie to najwyżej kilkanaście milimetrów na minutę – stanowczo za wolno, aby w ten sposób możliwe było wycinanie wielu elementów, a tym bardziej w produkcji seryjnej. Takie rozwiązanie stosowane jest za to w przemyśle, gdzie zależy nam na naprawdę dużej dokładności i dodatkowo nie chcemy w żaden sposób osłabiać struktury materiału. W każdym innym przypadku zastosowanie tego rozwiązania nie będzie najlepszą możliwością. W większości przypadków stosowane jest cięcie wodą pod dużym ciśnieniem. Strumień cieczy jest w stanie przeciąć bez większych problemów blachę o grubości do kilku milimetrów. W ten sposób jesteśmy w stanie niskim nakładem wykonać dużą liczbę elementów. W tym przypadku szybkość jest zdecydowanie większa, co pozwala na wykorzystanie takiego rozwiązania nawet w fabrykach.

Narzędzia skrawające (pixabay.com)

Narzędzia skrawające (pixabay.com)

Cięcie za pomocą lasera

Kolejnym sposobem, który bywa używany do tego celu jest wycinanie za pomocą wiązki laserowej. Jest to jednak rozwiązanie, które nie zawsze będzie się dobrze sprawdzało. Przede wszystkim jest on niebezpieczny i może doprowadzić do uszkodzenia obrabianego przedmiotu. Na dodatek dochodzi do powstawania pewnych zmian w wycinanym kształcie – brzegi będą osmolone i przetopione. Wpływa to oczywiście na możliwości wytrzymałościowe takiego materiału. Jeżeli chcemy zastosować którąś z takich metod to musimy za każdym razem dokonywać wyboru. Nie ma rozwiązania uniwersalnego i dlatego warto jest rozważać zalety oraz wady danej metody przez zdecydowaniem się na ich użycie.

Dodaj komentarz