Czym jest miłość do ojczyzny?
18 sierpnia 2016
Remont tarasu nie musi być drogi!
22 grudnia 2016
Czym jest miłość do ojczyzny?
18 sierpnia 2016
Remont tarasu nie musi być drogi!
22 grudnia 2016

W poszukiwaniu usterki czyli samochodowa diagnostyka komputerowa

Współczesne samochody wyposażone są w komputer pokładowy. To właśnie dzięki niemu zapalają się lampki ostrzegające o wystąpieniu problemu. Czego możemy dowiedzieć się dzięki diagnostyce komputerowej?

Jak to działa?

Samochód ma wbudowane układy diagnostyczne. Jeżeli czujnik wykryje, że któryś z podzespołów podczas pracy przekracza dopuszczalne przez producenta normy wyśle informacje z kodem usterki.
Jeżeli połączymy komputer ze specjalnym oprogramowaniem do samochodu będziemy mogli odczytać ten kod. Dzięki testerom diagnostycznym można zdiagnozować co wymaga w samochodzie naprawy bez rozbierania go na części. Zapoznanie się z błędami jakie odnotował komputer pokładowy daje dobremu mechanikowi informację o ty, co może być przyczyną usterki.
Co więcej, dzięki diagnostyce komputerowej można obserwować pracę samochodu podczas jazdy. Na bieżąco widzimy jak pracuje silnik i jakie są parametry wszystkich podzespołów. Urządzenia diagnostyczne pozwalają również na sterowanie klimatyzacją, poduszkami powietrznymi oraz automatyczną skrzynią biegów.

Komputer to podstawa

Obecnie każdy dobry zakład mechaniki samochodowej posiada na swoim wyposażeniu testery diagnostyczne. To nie tylko ułatwia pracę, ale i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Bo nie ważne co się zepsuło silnik czy układ hamulcowy – najpierw trzeba dobrze zdiagnozować usterkę. Komputer nie pokazuje dokładnie co się zepsuło, ale wskazuje na podzespoły, które nie działają prawidłowo. Kody błędów pozwalają doświadczonemu mechanikowi szybko ustalić przyczynę awarii i przystąpić do naprawy.

Odczytanie kodu

Jak już było wspomniane, po podłączeniu do skanera diagnostycznego otrzymujemy informacje o kodzie błędu. W zależności od oprogramowania może od razu pokazać się wyjaśnienie co oznacza dany kod lub trzeba będzie szukać jego wyjaśnienia w tabelach.
A kodów jest aż 8500! To najlepiej obrazuje jak złożony jest samochód i jak bardzo przydatne są informacje otrzymywane dzięki diagnostyce komputerowej.
Im nowszy samochód tym więcej czujników. Można powiedzieć, że samochody same zaczynają się diagnozować i „mówić” nam co im dolega.

Sprawdzenie auta

Diagnostyka komputerowa nie tylko pomaga w naprawie samochodu, ale również przydaje się jeszcze przed jego zakupem. Nie raz mamy wątpliwości czy dany samochód to rzeczywiście okazja, czy ktoś chce nam wcisnąć psującego się gruchota.
Przed zakupem nie obejdzie się bez obejrzenia stanu technicznego, sprawdzenia przebiegu i konsultacji z mechanikiem. Jednak dla coraz większej ilości osób to za mało. Aby mieć lepszy obraz stanu auta decydują się również na badanie testerem diagnostycznym.
Planujesz zakup nowego auta w Poznaniu? Wybierz się do Autoelektronika24 i zobacz jak szybko działa tester diagnostyczny.
Wiele usterek można ukryć lub nie dostrzec ich podczas jazdy próbnej. Dzięki podłączeniu do komputera niemal natychmiast dowiemy się czy komputer pokładowy wysyła informacje o błędach. Można tak sprawdzić ogólny stan auta i odczytać jego parametry podczas pracy silnika.

Dodaj komentarz