Kubki na prezent do nowoczesnych kuchni
13 grudnia 2017
Wynajmij hostessy w mieście Kraków
20 grudnia 2017
Kubki na prezent do nowoczesnych kuchni
13 grudnia 2017
Wynajmij hostessy w mieście Kraków
20 grudnia 2017

Koszulki śląskie – lokalny patriotyzm czy nowa moda?

Od kilku lat można zauważyć trend związany z manifestowaniem swojego pochodzenia poprzez ubiór. Tyczy się to jednak nie tylko odzieży zwracającej uwagę na polskość, ale i tej, która pozwala wyrazić przywiązanie do swojej „małej ojczyzny”. Wśród regionalnych ubrań zdecydowanie wyróżniają się koszulki śląskie, jak i inne dodatki, które podkreślają specyfikę południowego regionu Polski. Czy to tylko sposób na propagowanie Górnego Śląska, a może już moda?

Nie da się ukryć – wśród wszystkich regionów Polski, Śląsk wyróżnia się specyfiką kultury i wieloaspektową historią. Jego mieszkańcy niemal od zawsze cechowali się szczególnym poczuciem przywiązania do miejsca, z którego pochodzą. W skład elementów istotnych dla śląskiej kultury wchodzą bez wątpienia gwara, kuchnia, oraz górnictwo – gałąź przemysłu najbardziej charakterystyczna dla tych okolic. Te sfery budują już nie tylko regionalną świadomość starszych pokoleń, ale i młodych Ślązaków.

 

Lokalny patriotyzm na koszulce śląskiej?

Koszulki i bluzy śląskie na ulicach tego regionu są widywane coraz częściej – zwłaszcza u młodych osób. Zabawne hasła pisane gwarą i wymowne ilustracje pozwalają nie tylko wyrazić swój związek z regionem, ale i zwrócić na siebie uwagę. Także i niejeden, mały „bajtel” nosi dziecięce, śląskie ubranka, od najmłodszych lat wykazując przywiązanie do lokalnej kultury. To zjawisko jak najbardziej naturalne i pozytywne – budowanie tożsamości regionalnej od wczesnych lat pozwala na szanowanie dziedzictwa kulturowego, ale i poszerzanie zainteresowań związanych z rodzimym regionem. Bez wątpienia można uznać, że regionalne koszulki promujące lokalną kulturę to pożyteczny trend!

 

Śląsk w biżuterii z węgla

Regionalizm zauważamy nie tylko w śląskich koszulkach i bluzach, ale i charakterystycznych dodatkach. Wśród Ślązaczek krzykiem mody ostatnich lat jest biżuteria z węgla – pięknie oprawiona, prezentująca się równie efektownie jak drogie kamienie. Łańcuszki z węgla, pierścionki czy bransoletki coraz częściej wybierane są jako oryginalny prezent.

 

Gdzie kupić dobrą, śląską koszulkę?

Zgodnie z trendem, sklepów z regionalną odzieżą na Śląsku stale przybywa. Warto zdecydować się na ofertę tych renomowanych – cechujących się produktami wysokiej jakości. Na uwagę zasługuje oferta sklepu http://slonskidizajn.pl/, w skład której wchodzą nie tylko koszulki śląskie, ale także bluzy, biżuteria, fototapety czy gadżety śląskie. Te rzeczy powinien mieć w zanadrzu każdy, lokalny patriota.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz