Złote obrączki ślubne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
4 lipca 2017Kafle w płynie – innowacyjna farba pod prysznic
4 lipca 2017Sprężyny – rodzaje sprężyn i ich zastosowanie
Chyba każdy z nas miał w ręku sprężynę. Sprężyny mają bardzo szerokie zastosowanie i możemy spotkać je w wielu różnych przedmiotach użytku domowego. Stosowane są w konstrukcji maszyn, jako łącznik w połączeniach sprężystych, również zobaczymy je w materacach sprężynowych i sofach.
Zasada sprężyny była znana człowiekowi już od kilkanaście tysięcy lat temu – wówczas stosowana była w formie łuku. W czasach Imperium Rzymskiego wykorzystywano sprężystość odginanych desek do miotania pocisków. Przykładem zastosowania tej zasady jest również kusza, która powszechnie stosowana była przed wiekami.
Sprężyna spiralna, która jest w użytku również i dzisiaj, została zastosowana po raz pierwszy około 1500 roku w zegarach. W XVII wieku zaczęto wykorzystywać sprężyny w formie resorów w pojazdach. Pod koniec XVIII wieku w użyciu zaczęła pojawiać się sprężyna śrubowa. Z kolei sprężyny tapicerskie zastosowano po raz pierwszy w 1826 roku.
Rodzaje sprężyn oraz ich zastosowanie
Powyżej, w krótkim rysie historycznym dotyczącym sprężyn wspomnieliśmy już o kilku ich rodzajach. Tutaj przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Sprężyny możemy podzielić ogólnie na ściskane, rozciągane, skręcane oraz zginane. Poniżej prezentujemy konkretne rodzaje sprężyn tego rodzaju.
Sprężyna naciskana jest chyba najbardziej popularna. Jest to rodzaj sprężyny, która podczas pracy jest ściskana. Sprężyny tego rodzaju mogą mieć formę walca lub stożka – mówimy wtedy o sprężynach stożkowych. Inaczej działa sprężyna naciągowa, która podczas pracy jest rozciągana. Wszystkie te sprężyny zaliczamy do sprężyn śrubowych, które wykonane są z drutu okrągłego, prostokątnego albo kwadratowego w formie linii śrubowej.
Wyróżniamy też inne rodzaje sprężyn, na przykład krążkowe, czyli talerzowe, które mają kształt ściętego stożka z otworem pośrodku, sprężyny pierścieniowe składające się z pierścieni zewnętrznych rozciąganych oraz wewnętrznych ściskanych, sprężyny spiralne wykonane z taśmy stalowej w kształcie spirali – stosowane w starych zegarach czy sprężyny dociskowe, które służą do dociskania części, na przykład w sprzęgłach.
Gdzie kupować sprężyny?
Jeżeli potrzebujemy sprężyn, na przykład do konstrukcji maszyn czy innego rodzaju obiektów, pomoże nam producent sprężyn. W Polsce również znajdziemy wiele zakładów zajmujących się produkcją tych właśnie elementów, także na indywidualne zamówienie, aby mogły one spełnić wszystkie oczekiwania swoich klientów.
Sprężyny dostarcza również firma Spretech J.K., która specjalizuje się w produkcji sprężyn technicznych z materiałów okrągłych i o przekroju płaskim.