Wakacje z myślą o najmłodszych
12 sierpnia 2016
Wyjątkowy prezent dla naszego dziecka
12 sierpnia 2016
Wakacje z myślą o najmłodszych
12 sierpnia 2016
Wyjątkowy prezent dla naszego dziecka
12 sierpnia 2016

Stop żelaza, węgla i innych pierwiastków

Do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji wykorzystuje się wiele materiałów, które zazwyczaj doskonale nadają się do różnych zadań w zależności od właściwości wytrzymałościowych. Jednym z najwytrzymalszych materiałów jest jednak stal, która jest stopem żelaza z domieszką maksymalnie 2 % węgla. Oczywiście zawiera również wiele innych pierwiastków takich jak chrom, nikiel czy wolfram – wpływają one pozytywnie na sam stop. W przypadku zawartości tlenu lub tlenków siarki, uważa się ich obecność za formę zanieczyszczenia.

Rodzaje stali i ich właściwości

Oczywiście istnieje wiele rodzajów stali, które wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Wszystko zależy bowiem od ich właściwości wytrzymałościowych, mechanicznych czy chemicznych. Istnieje dla przykładu stal kwasoodporna czy żaroodporna. Takie właściwości są wymagane w wielu miejscach. Możliwość stworzenia stopów stali o różnych właściwościach sprawia, że wykorzystuje się poszczególne elementy z niej wykonane w wielu różnych przypadkach.

Zastosowanie

Stal wykorzystuje się zazwyczaj do tworzenia różnego rodzaju zaawansowanych konstrukcji, które muszą się charakteryzować niezwykłą wytrzymałością. Na dzień dzisiejszy najczęściej pokrywa się nią dachy, często nawet elewacje, tworzy różnego rodzaju konstrukcje, które stanowią solidną podstawę dla innych materiałów. Ze względu na wytrzymałość stali, wykorzystuje się ją również do tworzenia kadłubów statków oraz platform morskich. Producent sprężyn również bardzo często wybiera stal do produkowania różnego rodzaju elementów. Stal doskonale spełnia w takich przypadkach swoje zadanie, głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Czasami trudno byłoby o znalezienie bardziej wartościowego materiału, który doskonale przydałby się akurat w takich przypadkach. Stal bywa niezastąpiona.

Dodaj komentarz