Jak poradzić sobie ze sprzątaniem obszernych biur?
27 lipca 2016
Gokartowe wyścigi – spędź świetnie czas z powodu jakiejkolwiek okazji
27 lipca 2016
Jak poradzić sobie ze sprzątaniem obszernych biur?
27 lipca 2016
Gokartowe wyścigi – spędź świetnie czas z powodu jakiejkolwiek okazji
27 lipca 2016

Uzupełnianie ubytków tkankowych, czyli pogranicze medycyny i technologii

XXI wiek to zdecydowanie czas, w którym medycyna stoi na poziomie zaawansowania wyższym niż kiedykolwiek wcześniej. Kiedyś trudno byłoby wyobrazić sobie leczenie niektórych chorób i poważnych schorzeń. Ludzie umierali w zdecydowanie młodszym wieku, brakowało leków i suplementów diety, a o operacjach nie było mowy. Dzisiejszy postęp medycyny i technologii pozwala ludziom na życie przez zdecydowanie dłuższy czas. Istnieją jednak takie dziedziny związane po części z medycyną, które zajmują się bardziej estetyką ludzkiego ciała niż samym jego leczeniem.

Rodzaje protetyki

Protetyka jest dziedziną, znajdującą się mniej więcej na pograniczu samej medycyny i różnego rodzaju zagadnień, które związane są z technologią. Polega na uzupełnianiu ubytków w tkankach i narządach przy pomocy różnego rodzaju sztucznych materiałów, dzięki czemu ludzie mogą na nowo poprawnie funkcjonować, dzięki wykonywaniu tak zwanych protez. Wiele chorób wiąże się bowiem z koniecznością amputowania niektórych kończyn, bądź usunięcia istotnych dla wyglądu lub funkcjonowania elementów ciała.

Protetyka ortopedyczna

Akurat ta protetyka, zajmuje się tworzeniem sztucznych dłoni czy nóg, dzięki którym ludzie nie odczuwają w tak dużym stopniu poważnych strat z utratą kończyn. Protezy zazwyczaj przypominają elementy konstrukcyjne w postaci dłoni i nóg. Dzięki nim wiele osób, pomimo poważnych problemów ze zdrowiem, może śmiało funkcjonować na odpowiednim poziomie, w niemal zupełnie normalny sposób.

Protetyka stomatologiczna

W tym przypadku dziedzina ta zajmuje się odtwarzaniem pierwotnego stanu jamy ustnej. Na dzień dzisiejszy często zdarza się, że zęby ludzi są dość konkretnie zaniedbane, dzięki nauce i nowoczesnym technologiom istnieje możliwość naprawienia nawet najbardziej zepsutych i zaniedbanych zębów.

Protetyka istotna ze względu na walory estetyczne

Niektóre rodzaje protetyki, nie mają na celu umożliwienia normalnego funkcjonowania. Ich zadaniem jest głównie wpłynięcie na to co związane jest z ludzkim wyglądem. Najczęściej polega to na wykonywaniu różnego rodzaju protez, które związane są z ubytkami w twarzy ludzkiej.

1 Comments

  1. toki pisze:

    Wyobraźcie sobie jak by wyglądały nasze zęby, gdyby nie protetyka :):)

Dodaj komentarz