Uprawiasz sport? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie!
26 lipca 2016
Wakacyjny zestaw rekreacyjny
26 lipca 2016
Uprawiasz sport? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie!
26 lipca 2016
Wakacyjny zestaw rekreacyjny
26 lipca 2016

Balans i waga – kilka słów o rakietach do tenisa

Tenis jest trudnym sportem wymagającym doskonałej techniki, mnóstwa siły i hartu ducha. Ale oprócz predyspozycji fizycznych i wytrwałości, dużą rolę w tenisie odgrywa właściwie dobrany sprzęt. A w tenisie tym sprzętem są zarówno buty jak i rakieta. Czemu w tenisie są one tak ważne? Ponieważ jest to dyscyplina predysponująca do groźnych urazów stawów, ze względu na duże obciążenia, które powstają przy nagłych zmianach kierunku ruchu. O ile w przypadku wyboru właściwego obuwia sprawa jest dosyć prosta, o tyle dobór rakiety może nastręczać wielu trudności.

b

Na rynku istnieje wiele modelów rakiet do tenisa wykonanych w różny sposób i z różnego rodzaju materiałów. W związku z tym nietrudno oszacować, że nie istnieje jedna idealna rakieta, która sprawdzi się u każdego gracza, podobnie jak nie istnieje rakieta, która zapewni doskonałe wyniki. Najważniejsze są umiejętności gracza, a rakiety do tenisa mają za zadanie optymalizację działań i ochronę przez kontuzjami. W związku z tym nie warto, a nawet nie powinno się stosować półśrodków i wybierać najtańszego na rynku modelu rakiety wykonanej z kompozytu aluminiowego. Rakiety te są dosyć ciężkie i niestety przenoszą na dłoń wszystkie drgania związane z uderzeniami, co po dłuższej eksploatacji może prowadzić do kontuzji. Nie są także odpowiednio sztywne, co z kolei powoduje, że gra się nimi znacznie ciężej. Lepszym rozwiązaniem są rakiety grafitowe. Dość często można spotkać się z opinią, że w przypadku graczy początkujących rakieta nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego.

stock-photo-44050118-back-yard

Rakiety grafitowe są znacznie lżejsze od kompozytowych i nie przenoszą drgań na rękę tenisisty. Pomimo niewielkiej wagi „grafity” są dosyć sztywne, a więc zapewniają lepszą kontrolę nad uderzeniem i łatwość gry. Jednak aby rzeczywiście tak było, rakiety muszą być odpowiednio wyważone. Najważniejsza jest waga i balans. Graczom początkującym i dzieciom poleca się rakiety lekkie (261-185g), średnio zaawansowanym i kobietom – średnie (235-260g). Rakiety ciężkie (286-315g) i bardzo ciężkie (316-340g) to już rakiety dla zawodowców. Balans rakiety (inaczej środek ciężkości) powinien być zlokalizowany 32,5 cm od stopki rakiety. Jest to tak zwany balans neutralny – dobry na każdym poziomie zaawansowania. Znajomość parametrów rakiet zdecydowanie ułatwia dokonanie wyboru, jednak aby w pełni dopasować rakietę do swoich warunków i stylu gry trzeba ją najpierw wypróbować na korcie choć przez kilka godzin. W przeciwnym razie kupujemy los na loterii. Albo się uda, albo nie…

Dodaj komentarz