5 pomysłów na prezent dla motocyklisty
4 września 2017
Sztywny widelec czy amortyzator rowerowy – co wybrać?
4 września 2017
5 pomysłów na prezent dla motocyklisty
4 września 2017
Sztywny widelec czy amortyzator rowerowy – co wybrać?
4 września 2017

Biuro rachunkowe dla jednoosobowej działalności – tak czy nie?

Samodzielne prowadzenie firmy na swoje plusy i minusy. Możemy wtedy zarabiać więcej niż na etacie, mamy też wolność i możemy łatwiej realizować swoje plany, ale z drugiej strony musimy spełnić szereg wymogów. Zalicza się do nich także te związane z podatkami. Czy w takim razie warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

 

Przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania się na kilka sposobów z fiskusem. Najprostszym jest karta podatkowa – wtedy nie ma obowiązku prowadzenia standardowej księgowości i płaci się jedną, ustaloną z góry stawkę. Druga opcja to ryczałt ewidencjonowany, który również cechuje się uproszczonymi warunkami.

Jednak jedną z najczęściej wybieranych form rozliczenia jest ta z podatkową księgą przychodów i rozchodów – wymaga więcej czasu, ale daje też określone korzyści, między innymi pozwala na odliczanie kosztów, rozliczanie się z małżonkiem. Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, musimy prowadzić jednak księgę, w której w porządku chronologicznym zapisuje się wszystkie zdarzenia finansowe na podstawie rachunków, faktur i innych dokumentów.

Jak można prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości może być nie lada problemem, gdy nie mamy w tym zakresie odpowiedniej wiedzy. Na szczęście, dzisiaj nie musimy już wypełniać ksiąg papierowych ręcznie, ponieważ możemy skorzystać z pomocy specjalnych programów komputerowych oraz specjalistów świadczących tego rodzaju usługi.

Programy komputerowe – zarówno do instalacji na komputerze, jak i te on-line, czyli działające w chmurze, pozwalają nam na samodzielne prowadzenie księgowości. Są tworzone tak, aby nawet osoba bez dogłębnej znajomości przepisów mogła prawidłowo zajmować się sprawami księgowymi swojej firmy. To dobry wybór w sytuacji, gdy nie mamy wielu faktur i będziemy mogli zajmować się tym we własnym zakresie.

Druga opcja to biuro rachunkowe Katowice jest jednym z miast, gdzie do dyspozycji mamy wiele biur tego rodzaju, dlatego możemy znaleźć takie, które spełni nasze oczekiwania całkowicie.

Zalety i wady biur rachunkowych dla jednoosobowej działalności

Jedną z najważniejszych zalet korzystania z usług księgowych jest brak zmartwień o sprawy z tym związane. Wszystkim zajmują się wtedy fachowcy, którzy posiadają doświadczenie, wiedzę i rozeznanie w najnowszych przepisach. Naszym zadaniem jest wtedy tylko dostarczanie dokumentów, więc oszczędzamy również swój czas.

Oczywiście, za obsługę musimy zapłacić, jednak nie jest to bardzo wysoki koszt. Rozliczanie księgi przychodów i rozchodów to zwykle od 100 do 150 złotych miesięcznie.

Dodaj komentarz