Jaką kasetę rowerową wybrać?
11 lipca 2017
Jakie narzędzia rowerowe warto mieć w swoim warsztacie?
17 lipca 2017
Jaką kasetę rowerową wybrać?
11 lipca 2017
Jakie narzędzia rowerowe warto mieć w swoim warsztacie?
17 lipca 2017

Czym powinna się wyróżniać dobra lampka rowerowa?

Oświetlenie rowerowe jest często bagatelizowanym wyposażeniem roweru. Wiele osób decyduje się na zakup najtańszych lampek. Jednak nie warto oszczędzać na oświetleniu. Choć najczęściej oświetlenia rowerowego używamy w miesiącach jesienno-zimowych, to najlepiej odpowiednie lampki rowerowe mieć przy sobie przez okrągły rok. Oświetlenie rowerowe to także obowiązek prawny. Kiedy przednia lampka może być w niektórych warunkach demontowana, to już tylna jest obowiązkowa i powinna być zamontowana na stałe.

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele modeli różnego rodzaju lampek rowerowych. To, na jakie oświetlenie się zdecydujemy w dużej mierze zależy od tego do jakich celów będziemy używać naszego roweru. Jeśli chcemy jedynie się poruszać po mieście to wystarczy nam standardowe światło 1-2 LED-owe. Lampki tego typu wyróżniają się szybkim montażem i ekonomicznym zużyciem energii. Lampki mają także niewielkie rozmiary. Jeśli jeździsz po zmroku poza miastem to lepiej zainwestować w kilka różnych oświetleń, byśmy mieli duży wybór. Pamiętajmy, że priorytetem jest nie tylko szeroki strumień świetlny, który oświetli nam drogę, ale także bycie widocznym dla kierowców samochodów. Tu warto zwrócić uwagę na to, że oprócz natężenia światła liczy się także rozproszenie. Wśród modeli oferowanych przez polskich dystrybutorów znajdziemy wiele lampek rowerowych, które różnią się od siebie jakością i co za tym idzie- także ceną. Wśród oświetlenia rowerowego znajdziemy: odblaski, lampki drogowe klasyczne, montowane na kierownicy, lampki pozycyjne montowane na kierownicy, mikrolampki montowane w dowolnym miejscu, czołówki, lampy na kasku, rowerowe lampy tylne, standardowe lampki tylne montowane na sztycy, nietypowe oświetlenie rowerowe. Lampki różnią się także sposobem montażu. Lampki mogą być zasilane bateriami lub na dynamo.

Zasilane bateriami czy przez dynamo?

Wybierając oświetlenie rowerowe staniemy przed pytaniem: wybrać oświetlenie zasilane bateriami czy poprzez dynamo? Jeśli chodzi o dynamo, to na pewno plusem takiego rozwiązania jest niska cena, ale minusem opór jaki dynamo daje na koło. Często można się spotkać z dynamem, które jest zamontowane w piastę roweru. Jeśli chodzi o lampki bateryjne, które są przeznaczone do rowerów klasycznych to dają one tyle światła żebyśmy byli widoczni na drodze i żebyśmy coś widzieli.

Dodaj komentarz