Sztywny widelec czy amortyzator rowerowy – co wybrać?
4 września 2017
Jak dobrze ustawić mostek rowerowy – wspornik kierownicy?
4 września 2017
Sztywny widelec czy amortyzator rowerowy – co wybrać?
4 września 2017
Jak dobrze ustawić mostek rowerowy – wspornik kierownicy?
4 września 2017

Jak dobrać odpowiedni łańcuch rowerowy?

Zakupienie odpowiedniego łańcucha rowerowego może być sporym problemem, gdy nie wiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Gdy pójdziemy do sklepu i poprosimy o łańcuch rowerowy, sprzedający na pewno zapyta, do jakiego roweru jest on potrzebny. Warto być przygotowanym na odpowiedź i dobrać ten odpowiedni.

Najlepiej wiedzieć, jaki łańcuch rowerowy jest zamontowany w rowerze, jeżeli kupiliśmy go niedawno. Najczęściej informacje o tym, jaki łańcuch został zastosowany, znajdziemy w folderze informacyjnym roweru lub na stronie internetowej producenta. Zwykle oznaczony jest on złożonym symbolem składającym się z cyfr i liter, a także często z oznaczenia marki. Warto więc zapisać sobie ten symbol i sprawdzić, jaki łańcuch będzie najlepszy.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru odpowiedniego łańcucha rowerowego?

  1. Liczba zębatek (rzędów) w kasecie czy w wolnobiegu roweru

To główny parametr związany z doborem właściwego łańcucha rowerowego. Przykładowo wtedy, gdy mamy 9 rzędów, powinniśmy wybierać łańcuch rowerowy do kasety 9-rzędowej. Liczba zębatek ma związek przede wszystkim z szerokością łańcucha, ponieważ wraz ze wzrostem liczby przełożeń łańcuchy są coraz węższe.

  1. Rodzaj używanego roweru

W sprzedaży możemy znaleźć również łańcuchy rowerowe przeznaczone do konkretnych typów rowerów – górskich czy szosowych. Często zaliczane są one do poszczególnych grup osprzętu, na przykład Shimano. Oczywiście, możemy też zdecydować się na zakup łańcucha rowerowego nienależącego do żadnej grupy.

  1. Jakość napędu w rowerze

Także łańcuchy rowerowe różnią się pomiędzy sobą jakością. Chociaż wydawałoby się, że to obojętne, jaki łańcuch kupimy – tani czy drogi, to jednak ma to bardzo duże znaczenie. Gdy zależy nam na tym, aby łańcuch posłużył nam na długi czas, wówczas warto pomyśleć o zakupieniu droższego modelu. Gdy wobec tego korzystamy z dobrej jakości napędu w rowerze, powinniśmy wybrać też dobry łańcuch rowerowy, szczególnie wtedy, gdy pokonujemy dużo kilometrów.

  1. Producent łańcucha

W przypadku większości modeli napędów nie powinniśmy mieć problemu z doborem odpowiedniego łańcucha rowerowego. Dotyczy to przede wszystkim napędów z od 5 do 8 rzędów. Gdy jednak chodzi o napędy od 9 rzędów wzwyż, mogą pojawić się problemy z kompatybilnością. Wtedy lepiej zdecydować się na łańcuch tego samego producenta co napęd.

Dodaj komentarz