Wybieramy stolik RTV – na co zwrócić uwagę?
3 lipca 2017
5 pomysłów na atrakcje na imprezy – twoi goście będą pod wrażeniem!
3 lipca 2017
Wybieramy stolik RTV – na co zwrócić uwagę?
3 lipca 2017
5 pomysłów na atrakcje na imprezy – twoi goście będą pod wrażeniem!
3 lipca 2017

Ekspertyza techniczna budynku – kiedy należy ją wykonać?

Ocenę stanu technicznego możemy otrzymać w formie ekspertyzy technicznej lub opinii techniczne. Opinia przygotowywana jest na podstawie oględzin i dokumentacji projektowej, z kolei ekspertyza poparta jest dokładnymi badaniami i obliczeniami konstrukcji czy materiałów. Kiedy należy przeprowadzić ocenę techniczną budynku?

Ekspertyza techniczna jest dokumentem, który jest znacznie szerszy niż opinia techniczna. Zarówno ekspertyzy techniczne, jak i opinie wydawane są przez fachowców, niemniej jednak różnią się swoim stopniem szczegółowości. Gdy potrzebujemy dokładnych informacji, wówczas powinniśmy zwrócić się do firmy, która zajmuje się przygotowywaniem ekspertyz technicznych budynków, które nazywane są też ekspertyzami budowlanymi.

Kiedy powinniśmy wykonać ocenę stanu technicznego budynku?

  • Gdy kupujemy dom i chcemy dowiedzieć się, jaki jest jego dokładny stan techniczny przed podjęciem swojej decyzji.
  • Gdy chcemy wykonać modernizację budynku albo zmienić jego sposób użytkowania, co związane jest z wymogami Prawa budowlanego.
  • Gdy na budynku pojawiają się niepokojące zmiany w konstrukcji, na przykład widoczne rysy, popękania, przemieszczenia elementów konstrukcji.

Rodzaj oceny budynku – opinia lub ekspertyza – zależny jest od tego, czemu mają służyć takie wyniki. Jeśli musimy przedłożyć konkretny dokument, wówczas pamiętajmy o tym, że opinie i ekspertyzy różnią się pomiędzy sobą.

Komu powinniśmy zlecić wykonanie opinii lub ekspertyzy technicznej budynku?
Opinię techniczną może wykonać technik posiadający uprawnienia budowlane lub doświadczony inżynier. Z kolei ekspertyzy techniczne wymagają już kontaktu z firmą specjalizującą się w takich właśnie usługach, na przykład http://www.mpexpertbud.pl/. Zatrudniają one wykwalifikowanych specjalistów i dysponują odpowiednim zapleczem do prowadzenia badań.

Ekspertyzy przeprowadzane są przez rzeczoznawców budowlanych, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Rzeczoznawca jest również w stanie przygotowywać ekspertyzy na potrzeby postępowań sądowych i administracyjnych.

Firmy oferujące usługi ekspertyz budowlanych prowadzą:

  • analizy stanu technicznego części lub całości obiektu budowlanego
  • analizy zjawisk mających miejsce w trakcie procesów budowlanych oraz podczas użytkowania budynku
  • inwentaryzację powstałych uszkodzeń
  • badanie materiałów używanych w budowie
  • doradztwo w zakresie propozycji naprawczych

Adresy firm świadczących usługi w zakresie ekspertyz budowlanych możemy już teraz znaleźć przez internet. Postawny na doświadczonych, fachowych specjalistów w tym właśnie zakresie.

Dodaj komentarz