Meble ogrodowe z palet – ostatni hit!
4 lipca 2017
Złote obrączki ślubne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
4 lipca 2017
Meble ogrodowe z palet – ostatni hit!
4 lipca 2017
Złote obrączki ślubne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
4 lipca 2017

Ergonomia w biurze. Jak o nią zadbać?

Bardzo często słyszymy o tym, że meble biurowe powinny być ergonomiczne. Jednak nie każdy z nas tak naprawdę wie, czym jest ergonomia. Jak możemy zadbać o nasze biuro, aby było zgodne z zasadami ergonomii?

Ergonomia jest nauką o pracy – dyscypliną naukową, której głównym zadaniem jest dopasowywanie pracy do możliwości psychofizycznych pracowników. Ergonomia polega głównie na odpowiednim ukształtowaniu otoczenia pracownika, aby pracował on efektywniej i z mniejszym ryzykiem chorób zawodowych.

Przestrzeganie zasad ergonomii jest szczególnie ważne w przypadku pracy biurowej, gdy pracownik spędza dużo czasy w pozycji siedzącej. Wówczas jesteśmy bardziej narażeni na różne choroby, między innymi związane z bólem kręgosłupa. Właśnie dlatego konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie stanowiska pracy, by praca nie powodowała dyskomfortu.

Biurko i krzesło – ergonomia stanowiska pracy w biurze
W biurze najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie stanowisko pracy pracowników, czyli o biurko oraz o krzesło. Gdy nie będą one dopasowane do jego potrzeb oraz predyspozycji, wtedy praca może zakończyć się bólem pleców oraz zwiększonym ryzykiem wielu chorób. To przekłada się na większą absencję pracowników.

Ergonomiczne biurko powinno posiadać blat na odpowiedniej wysokości, dlatego dobrym pomysłem może być zakupienie biurka z możliwością regulacji wysokości położenia blatu. Bardzo istotne jest też krzesło. Powinno ono zapewniać stabilne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Krzesło powinno posiadać szeroką regulację – nie tylko wysokości, ale też głębokości, położenia zagłówka, podłokietników.

Ergonomia otoczenia stanowiska pracy
Nie możemy też zapominać o ergonomii dodatkowych mebli używanych w biurach oprócz biurka i krzesła. Szafki, regały i półki powinny być łatwe w dosięgnięciu przez pracownika, dodatkowe szafki z potrzebnymi przedmiotami powinny znajdować się w zasięgu rąk pracownika, na przykład w formie szafek na kółkach.

Wobec tego musimy zadbać o całą aranżację biura, aby było ono ergonomiczne dla pracowników. W tym celu możemy również skontaktować się z firmami zajmującymi się dostawą takich mebli. Wiele z nich może wykonać projekt wnętrza na zamówienie, aby stanowiska pracy pracowników spełniały wszystkie wymogi ergonomii.

Gdy również interesują cię ergonomiczne meble Katowice są jednym z miast, gdzie możemy je zakupić. Sprzedaż prowadzi między innymi firma Si Studio, w której asortymencie możemy znaleźć pełną gamę różnych mebli do biur – od foteli i krzeseł, poprzez biurka i regały, a skończywszy na szafach na dokumenty i laptopy. Oferta zaprezentowana jest pod adresem:

Dodaj komentarz