Rękawiczki rowerowe – jak wybrać te najlepsze?
3 lipca 2017
Grupy osprzętu MTB i trekkingowe – jakie części Shimano warto wybrać?
3 lipca 2017
Rękawiczki rowerowe – jak wybrać te najlepsze?
3 lipca 2017
Grupy osprzętu MTB i trekkingowe – jakie części Shimano warto wybrać?
3 lipca 2017

Jaki fotelik rowerowy dla dziecka kupić?

Wożenie dziecka na bagażniku rowerowym jest możliwe, ale jest bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego, gdy zamierzamy jeździć na rodzinne wycieczki, warto pomyśleć o zakupieniu dobrego fotelika rowerowego. Na co się zdecydować?

Zakupienie odpowiedniego fotelika dla dziecka powinno być poprzedzone analizą naszych potrzeb oraz zapoznaniem się różnymi propozycjami producentów. W końcu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka, więc nie warto iść na kompromisy.

Atesty
Jeżeli chcemy mieć pewność, że fotelik rowerowy będzie bezpieczny, powinniśmy sprawdzić posiadane przez niego atesty. Najlepiej, aby fotelik spełniał normę EN 14344 lub miał certyfikat TUV/GS.

Limity wagowe
Fotelik powinien być dobrany do wagi dziecka. W sprzedaży znajdziemy foteliki z limitem do 15 kilogramów oraz 22 kilogramów, dlatego warto zwrócić uwagę na to, do jakiej wagi dziecka przeznaczony jest konkretny fotelik.

Sposób montażu
Uznaje się, że bezpieczniejsze są foteliki rowerowe montowane z tyłu, szczególnie wtedy, gdy wozimy dzieci starsze. W przypadku dzieci młodszych można zdecydować się na fotelik montowany z przodu, który lepiej sprawdza się w przypadku dzieci lżejszych. Zwróćmy uwagę na sposób montażu, aby pasował on do używanego przez nas roweru.

Siedzisko
Najczęściej wykonane z wytrzymałego, ale lekko elastycznego tworzywa sztucznego. Powinno być wyściełane dla wyższego komfortu – plusem są odpinane wyścielenia, ponieważ możemy wtedy łatwo je wyprać, a fotelik wyczyścić. Droższe modele fotelików mają regulowane oparcia, które pozwalają dziecku na ucięcie sobie drzemki podczas jazdy rowerem.

Szelki dla dziecka
Fotelik obowiązkowo powinien być wyposażony w specjalne szelki, które pozwolą na zapięcie dziecka podczas jazdy. Szelki powinny posiadać pełną regulację w wysokości i długości, aby dopasować je do sylwetki dziecka. Dodatkowym plusem będzie obsługa szelek jedną ręką.

Oparcia dla nóg
Najlepiej, aby posiadały daleko wysunięte ścianki, które w razie upadków będą chronić nogi dziecka. Dodatkowym plusem będzie regulowana wysokość podnóżek, aby dopasować je do wzrostu dziecka. Na podnóżkach powinny znaleźć się też specjalne zaczepy, aby dziecko nie mogło wysunąć łatwo nóżek.

Dodatkowe bezpieczeństwo
Pamiętajmy o tym, że dziecko wożone w foteliku rowerowym powinno posiadać własny kask. Sam fotelik dla bezpieczeństwa powinien być też wyposażony w dodatkowe elementy odblaskowe, które pozwolą na jego łatwe dostrzeżenie wraz z rowerem już z daleka.

Dodaj komentarz