Jaką pompkę rowerową kupić?
17 lipca 2017
Rodzaje opon rowerowych
17 lipca 2017
Jaką pompkę rowerową kupić?
17 lipca 2017
Rodzaje opon rowerowych
17 lipca 2017

Kaseta rowerowa- o czym musisz wiedzieć?

Kasety rowerowe się zużywają. Przyjdzie czas, że będzie trzeba ją wymienić. Co powinniśmy zrobić przed zakupem nowej kasety rowerowej? Na pewno należy ustalić jej kompatybilność z innymi częściami w rowerze. Podstawową sprawą jest liczba przełożeń na manetce od tylnej przerzutki. Manetka na 7 przełożeń oznacza, że właśnie taką kasetę trzeba kupić. Kolejnym zagadnieniem jest zakres zębów. Minimalna liczba ząbków to 10, natomiast na największej zębatce może się znaleźć 50 ząbków. Ponadto kupując nową kasetę, musimy także wymienić również łańcuch. Tym bardziej, jeśli obecny ma już wiele kilometrów za sobą.

Jaka kaseta do twojego roweru?

Kasety dobiera się do typu roweru. W rowerze górskim znajdziemy kasety o rozstawie od 11-32 do 11-46. W turystycznych i trekkingowych liczna zębów w kasecie zaczyna się od 12-32, a kończy na 13-34. Najbardziej uniwersalny zakres to rozstawienie 11-34. Taki zakres pozwoli na jazdę na rowerze z dużą mocą na stabilnych nawierzchniach lub na nierównościach czy stromych podjazdach. Choć w teorii brzmi to świetnie, to praktyka pokazuje, że takie rozwiązania nie sprawdzają się. Warto zatem zastanowić się przed wyborem kasety do konkretnego roweru i konkretnego stylu jazdy, ponieważ do spokojnej jazdy wystarczy już 11-28.

Co znajdziemy na rynku?

Wśród producentów oferujących kasety rowerowe warto zwrócić uwagę na shimano 105. To kaseta rowerowa o nowej jakości, technologia została zaczerpnięta z wyższych grup Ultegra i Dura-Ace. Shimano 105 pozwala zasmakować emocji jazdy profesjonalnych kolarzy szosowych. Kaseta wyposażona jest w 11 zębatek. Kaseta jest szersza o 1,85 mm od kasety 10 rzędowej. Warto też się przyjrzeć kasecie rowerowej Shimano CS 6800 Ultegra. Produkty z tej grupy są skierowane zarówno dla zawodowców, jak i zapalonych amatorów kolarstwa szosowego. Wyróżniają się jakością i trwałością. Kaseta Ultegra CS-6800 jest wyposażona w 11 zębatek, dzięki czemu opcje przełożeń są dopasowane do każdego rowerzysty.

Dodaj komentarz