Jak walczyć z pleśnią na ścianach?
4 lipca 2017
Szalunki z desek – ich zalety i wady
4 lipca 2017
Jak walczyć z pleśnią na ścianach?
4 lipca 2017
Szalunki z desek – ich zalety i wady
4 lipca 2017

Kitesurfing – jak zacząć swoją przygodę?

Kitesurfing, który nazywany jest też kiteboardingiem, jest jedną z odmian surfingu, w której surfer używa również specjalnego latawca. To emocjonujący sport dla młodszych i starszych, który możemy uprawiać także w Polsce, na przykład na wybrzeżu Bałtyku. Jak zacząć?

Nie tylko dorośli, ale również dzieci mogą rozpocząć niesamowitą przygodę z kitesurfingiem. W Polskich warunkach ten sport wodny sprawdza się świetnie, ponieważ potrzebujemy do niego dobrych wiatrów, o które nietrudno na wybrzeżu, ale również pływać możemy w niektórych akwenach słodkowodnych.

Sprzęt używany w kitesurfingu
Do kitesurfingu nie musimy wcale kupować odpowiedniego sprzętu. Wystarczy, że wypożyczymy go w firmie, która specjalizuje się w tej właśnie branży. Potem, gdy sport ten przypadnie nam do gustu, możemy już nabyć własne wyposażenie. Składają się na nie deska o długości 1-2 metrów, latawiec, który jest źródłem energii napędowej, a także bar, który służy do trzymania przez sufrera i łączy go z latawcem.

Rozmiary latawca sięgają od około 0,7 do nawet 21 metrów kwadratowych. Odpowiedni rozmiar latawca, który nazywany jest również kitem jest dobierany pod kątem poziomu zaawansowania, wysportowania, masy ciała oraz wieku sportowca. Zasadniczo im większy jest latawiec, tym większa jest jego moc, dlatego w przypadku osób początkujących stosuje się mniejsze latawce, które także używane są wtedy, gdy wiatr jest zbyt silny.

Kurs kitesurfingu dla początkujących
Gdy także zainteresował cię kitesurfing, w takim przypadku warto znaleźć szkołę, w której będzie można rozpocząć naukę. Podstawowy kurs polega zarówno na nauce teoretycznej, jak i praktyce. Pierwsze kroki uczniowie stawiają jeszcze na plaży, a dopiero potem wchodzą do wody.

Zasadniczo tylko 5 godzin wystarczy na to, aby móc poznać podstawy kitesurfingu. To podczas takiego krótkiego kursu na poziomie 1 IKO będziemy mogli dowiedzieć się, jak bezpiecznie prowadzić sprzęt, jak nim sterować, jak startować i jak lądować. Potem do dyspozycji mamy już wyższe poziomy, czyli 2 oraz 3, które uczą, jak pływać w różnych kierunkach, jak utrzymać obrany kurs, jak ostrzyć pod wiatr, wykonywać proste skoki. Dostępne są również kursy w formie obozów, podczas których w ciągu kilku czy kilkunastu dni można dogłębnie poznać tajniki kitesurfingu.

W Polsce najczęściej wybieranym miejscem nauki oraz doskonalenia kitesurfingu jest Mierzeja Helska. To właśnie tam działa szkoła Surfpoint

Dodaj komentarz