Kitesurfing – jak zacząć swoją przygodę?
4 lipca 2017
Pozycjonowanie stron internetowych – czy sprawdzi się dla małej firmy?
4 lipca 2017
Kitesurfing – jak zacząć swoją przygodę?
4 lipca 2017
Pozycjonowanie stron internetowych – czy sprawdzi się dla małej firmy?
4 lipca 2017

Szalunki z desek – ich zalety i wady

Do wykonywania szalunków najczęściej wykorzystuje się deski. Są materiałem tanim, który jest łatwo dostępny, ale nie są jedynym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Do dyspozycji mamy też inne, bardziej profesjonalne materiały szalunkowe. Jak na ich tle wyglądają deski?

Po deski szalunkowe często sięgają prywatni inwestorzy budujący własne domy jednorodzinne, a także mniejsze przedsiębiorstwa w branży budowlanej. Deski te używane są między innymi przy wykonaniu fundamentów, stropów, nadproży, schodów, również mogą być wykorzystane do wykonania ogrodzenia czy innych elementów konstrukcyjnych, gdy zostaną zbite w odpowiednią formę.

Do drewnianych szalunków najczęściej wykorzystuje się tarcicę drewnianą lub calówki, czyli niedrogie deski konstrukcyjne z sosny. Alternatywnym rozwiązaniem są szalunki ze specjalnych drewnianych płyt warstwowych, które nazywane są blatami szalunkowymi.

Zalety szalunków z desek
Deskowanie, ponieważ tak nazywa się czynność tworzenia szalunków z desek, jest bardzo popularna. Deski są niedrogie, a po wykorzystaniu i oczyszczeniu mogą być użyte ponownie lub też zastosowane w konstrukcji budynku albo sprzedane.

Szalunki z desek są bardzo łatwe w wykonaniu i nie chłoną wody. Wobec tego nawet wtedy, gdy pogoda nie jest sprzyjająca, wówczas nie dojdzie do naruszenia wylewki z betonu. Drewno nie łączy się też na trwałe z betonem, wobec tego możemy bez problemu rozmontować całą konstrukcję wtedy, gdy beton już zastygnie.

Kolejnym atutem jest łatwa dostępność desek szalunkowych. Zakupimy je bez żadnej trudności w wielu różnych sklepach z materiałami budowlanymi czy też w tartakach. Dostępne są w różnych długościach i szerokościach.

Wady szalunków z desek
Jednak szalunki wykonane z desek nie zawsze są funkcjonalnym rozwiązaniem. Chociaż ich montaż jest łatwy, to jednak jest bardzo pracochłonny, szczególnie wtedy, gdy deski wymagają przycinania.

Także deski nie nadają się zbyt dobrze do szalowania stropów – w tym przypadku lepiej sprawdzają się specjalne płyty. Gdy zależy nam dodatkowo na dobrym wykończeniu wylewek, aby nie były widoczne na nich żadne ślady po łączeniach, najlepsze są specjalne systemy szalunkowe.

Za sprawą płyt i szalunków systemowych jesteśmy w stanie wykonać konstrukcję znacznie szybciej niż z użyciem desek. Ponadto deski nie sprawdzą się wtedy, gdy chcemy wylać konstrukcje inne niż proste, ponieważ deska jest w tym przypadku za sztywna.

Gdy również interesuje cię szybkie i łatwe wykonanie szalunków, wybierz wynajem szalunków Śląsk jest jednym z obszarów, gdzie możemy to zrobić. Wtedy nie musisz obawiać się wysokich cen przy zakupie szalunków na własność.

Dodaj komentarz