Co kryje się pod terminem zdrowe odżywianie?
4 sierpnia 2016Super żywność w walce z nowotworami
4 sierpnia 2016Niedoceniane i bagatelizowane preparaty probiotyczne
O istnieniu i znaczeniu dla zdrowia probiotyków głośno zrobiło się ostatnimi czasy. Niegdyś do ich roli albo nie przywiązywano wagi, albo nie zdawano sobie z niej sprawy. Dziś preparaty probiotyczne na stałe zagościły w aptekach i są stale przepisywane przez lekarzy przy okazji kuracji antybiotykowych i zatruć pokarmowych. Podaje je się także dzieciom. W czym tkwi ich sekret?
Preparaty probiotyczne czyli zwane popularnie probiotyki nie są lekami. Zalicza się je do tak zwanych suplementów diety, czyli preparatów wspomagających dostępnych bez recepty. Są to środki zawierające w swoim składzie żywe, ściśle zdefiniowane drobnoustroje, które w sposób całkiem naturalny i nieszkodliwy wspomagają pracę układu trawiennego. Są to zarówno bakterie, jak i drożdżaki. Nie wszystkie rodzaje bakterii i grzybów mają takie samo działanie, podaje się je ściśle według wskazań, gdyż różnią się skutecznością i sposobem działania. Najpopularniejszymi drobnoustrojami znajdującymi się w preparatach probiotycznych są bakteria Lactobacillus rhamnosus i szczep drożdżaków Saccharomyces boulardii. Lactobacillus działa hamująco na rozwój wszelkich szkodliwych w jelitach bakterii, używana jest także jako środek konserwujący jogurtów i innych produktach mlecznych. Bakteria ta wykazuje zdolność do kolonizowania się w układzie pokarmowym, dzięki czemu przywraca mu właściwą florę bakteryjną. Jej działanie nie jest jednak stałe. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku drożdżaków Saccharomyces. Ten liofilizowany szczep działa znakomicie zatrzymując różnego rodzaju biegunki, nawet ostre biegunki bakteryjne. Hamuje wzrost patogennych związków i wpływa na wiązanie toksyn bakteryjnych z receptorami jelita.
Preparaty probiotyczne można kupić w aptece bez recepty. Coraz częściej są także spotykane w sklepach ze zdrową żywnością (zdrowa żywność Częstochowa). Są niezwykle pomocne nie tylko w przypadku biegunek, ale także u osób, które mają problemy trawienne. Bardzo często bowiem przyczyną kłopotów w trawieniu jest niedostateczna ilość bakterii w jelitach. Warto wiedzieć, że każdy zażywany doustnie preparat antybakteryjny oprócz szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów zabija także te pożyteczne. Dlatego też konieczne jest uzupełnianie flory bakteryjnej jelit. Uchronimy się wtedy od biegunek i wspomożemy organizm w trawieniu chociażby obfitej kolacji.