Co kryje się pod terminem zdrowe odżywianie?
4 sierpnia 2016
Super żywność w walce z nowotworami
4 sierpnia 2016
Co kryje się pod terminem zdrowe odżywianie?
4 sierpnia 2016
Super żywność w walce z nowotworami
4 sierpnia 2016

Niedoceniane i bagatelizowane preparaty probiotyczne

O istnieniu i znaczeniu dla zdrowia probiotyków głośno zrobiło się ostatnimi czasy. Niegdyś do ich roli albo nie przywiązywano wagi, albo nie zdawano sobie z niej sprawy. Dziś preparaty probiotyczne na stałe zagościły w aptekach i są stale przepisywane przez lekarzy przy okazji kuracji antybiotykowych i zatruć pokarmowych. Podaje je się także dzieciom. W czym tkwi ich sekret?

b

Preparaty probiotyczne czyli zwane popularnie probiotyki nie są lekami. Zalicza się je do tak zwanych suplementów diety, czyli preparatów wspomagających dostępnych bez recepty. Są to środki zawierające w swoim składzie żywe, ściśle zdefiniowane drobnoustroje, które w sposób całkiem naturalny i nieszkodliwy wspomagają pracę układu trawiennego. Są to zarówno bakterie, jak i drożdżaki. Nie wszystkie rodzaje bakterii i grzybów mają takie samo działanie, podaje się je ściśle według wskazań, gdyż różnią się skutecznością i sposobem działania. Najpopularniejszymi drobnoustrojami znajdującymi się w preparatach probiotycznych są bakteria Lactobacillus rhamnosus i szczep drożdżaków Saccharomyces boulardii. Lactobacillus działa hamująco na rozwój wszelkich szkodliwych w jelitach bakterii, używana jest także jako środek konserwujący jogurtów i innych produktach mlecznych. Bakteria ta wykazuje zdolność do kolonizowania się w układzie pokarmowym, dzięki czemu przywraca mu właściwą florę bakteryjną. Jej działanie nie jest jednak stałe. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku drożdżaków Saccharomyces. Ten liofilizowany szczep działa znakomicie zatrzymując różnego rodzaju biegunki, nawet ostre biegunki bakteryjne. Hamuje wzrost patogennych związków i wpływa na wiązanie toksyn bakteryjnych z receptorami jelita.

d

Preparaty probiotyczne można kupić w aptece bez recepty. Coraz częściej są także spotykane w sklepach ze zdrową żywnością (zdrowa żywność Częstochowa). Są niezwykle pomocne nie tylko w przypadku biegunek, ale także u osób, które mają problemy trawienne. Bardzo często bowiem przyczyną kłopotów w trawieniu jest niedostateczna ilość bakterii w jelitach. Warto wiedzieć, że każdy zażywany doustnie preparat antybakteryjny oprócz szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów zabija także te pożyteczne. Dlatego też konieczne jest uzupełnianie flory bakteryjnej jelit. Uchronimy się wtedy od biegunek i wspomożemy organizm w trawieniu chociażby obfitej kolacji.

Dodaj komentarz