Rakieta rakiecie nierówna
25 lipca 2016
Uprawiasz sport? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie!
26 lipca 2016
Rakieta rakiecie nierówna
25 lipca 2016
Uprawiasz sport? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie!
26 lipca 2016

Oko na squasha

Moda na aktywny wypoczynek zapanowała na dobre wśród zapracowanych i goniących za karierą młodych ludzi. Jak grzyby po deszczu powstają centra fitness i siłownie, coraz większym zainteresowaniem cieszą się baseny i zajęcia z jogi. Jednak coraz częściej szukamy innej, nieco mniej spopularyzowanej i mniej monotonnej rozrywki, która podobnie jak siłownia – wyciskałaby z nas siódme poty i spalała kalorie. Do miana takiej rozrywki pretenduje od kilku lat squash.

b

Zasady gry w squasha są bardzo proste i w swojej prostocie genialne. Jest to sport halowy, w którym kluczową rolę odgrywa ściana. Chodzi o to, aby tak odbić piłkę o ścianę w wyznaczonym polu tak, aby przeciwnik nie mógł przyjąć zagrania. Punkt zostaje przyznany zarówno w przypadku straty piłki przez gracza jak i odbicia poza wyznaczonym obszarem. Turniej rozłożony jest na trzy sety, w których gracze muszą zdobyć po 11 punktów. W przypadku remisu gra kończy się, gdy jeden z zawodników osiąga dwupunktową przewagę.

Rakieta i piłka dopasowana do gracza

Rakiety do squasha są nieco krótsze niż te, którymi gra się w tenisa ziemnego o znacznie mniejszej średnicy i wydłużonym kształcie. Wykonane są z kompozytu grafitowego, włókna węglowego lub a aluminium, a więc są do tego bardzo lekkie. Piłki do squasha są natomiast dobierane w zależności od stopnia zaawansowania gracza (każda rodzaj piłki jest oznaczony za pomocą kropki we właściwym kolorze). Początkujący zawodnicy używają piłek z kropkami czerwoną bądź niebieską. Są to piłki o dużym stopniu sprężystości, które łatwo się odbijają. Piłkami zarezerwowanymi natomiast dla średnio zaawansowanych są te z kropkami białą lub zieloną. Piłką, która charakteryzuje się najmniejszą sprężystością (najwolniejszą) jest piłka z kropką żółtą. Jest to tak zwana piłka turniejowa, czyli skierowana do graczy zaawansowanych.

stock-photo-44050118-back-yard

Zasady gry w squasha są dosyć proste i przystępne, jednak cała trudność polega na dobraniu odpowiedniego sprzętu do poziomu graczy. Ponadto dla uprawiania tej dyscypliny konieczna jest dobra kondycja fizyczna, ponieważ gra wymusza konieczność nagłych zwrotów kierunku ruchu, dynamiki, podskoków, zwinności oraz szybkości. Stosunkowo małe pomieszczenie i posadzka ze specjalnego tworzywa sprawiają, że pomimo prostych zasad, opanowanie gry jest trudne.

Dodaj komentarz