Dlaczego w badmintonie ogromne znaczenie mają dobre buty?
25 lipca 2016
Nad wyborem prawnika lepiej dobrze się zastanowić
25 lipca 2016
Dlaczego w badmintonie ogromne znaczenie mają dobre buty?
25 lipca 2016
Nad wyborem prawnika lepiej dobrze się zastanowić
25 lipca 2016

Piłka królową sportów zespołowych

Piłka. Bez niej niemożliwe byłoby uprawianie wielu dyscyplin sportowych. To ona jest elementem koniecznym niemal wszystkich sportów grupowych. Koszykówka, piłka ręczna, tenis, golf – wszystkie one koncentrują się wokół piłki i to ona nadaje tym grom tempa i warunkuje reguły. W zależności od zasad gry i specyfiki dyscypliny piłki przybierają najróżniejsze rozmiary, kolory a nawet faktury. Wszystkie te elementy wyglądu mają kluczowe znaczenie dla przebiegu gry i są na tyle charakterystyczne, że widząc piłkę bez trudu rozpoznamy z jakiego gatunku dyscypliny pochodzi. Jednak z większości przypadków nie zastanawiamy się dlaczego określone rodzaje piłek mają konkretny wygląd. Przyjrzyjmy się im zatem, poczynając od najmniejszej.

Piłka golfowa to zdecydowanie najmniejsza z piłek, jakich używa się w sporcie. Jej średnica nie może być mniejsza niż 42,67 mm a waga większa niż około 46 gramów. Piłki golfowe są białe i mają lekko żłobioną powierzchnię i są zbudowane w większości z plastiku, żywicy lub gumy. W zależności od stopnia zaawansowania graczy wyróżnia się trzy rodzaje piłek golfowych zbudowanych z różnych materiałów, co decyduje o ich twardości i odległości na jakie są zdolne się przemieścić pod wpływem uderzenia.

b

Piłki do tenisa są zupełnie inne niż piłki do golfa. Wykonuje je się z wulkanizowanego kauczuku a pokrywa mieszanką filcu i sztucznego włókna. Ich wnętrze jest puste, co sprawia, że piłki te są zdecydowanie lekkie i łatwo można je uszkodzić. Zazwyczaj w tenisie stosuje się piłki w kolorze żółtym, choć reguły dopuszczają także piłki białe. Istnieją dwa rodzaje piłek tenisowych: ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Piłek bezciśnieniowych używają gracze początkujący natomiast ciśnieniowymi posługują się zawodowcy.

Piłka ręczna to już zdecydowanie piłka większa i zupełnie inaczej zbudowana. Przede wszystkim w tej dyscyplinie rozróżnia się podział na mniejsze piłki damskie i większe – męskie, co można bez problemu dostrzec za sprawą różnych rozmiarów (od 0 do 3). Standardowa piłka ręczna ma obwód od 58 do 60 cm i waży nie więcej niż 475 gramów. Jest to więc piłka zdecydowanie mniejsza od piłki nożnej i nieco inaczej szyta. Tworzywo jakim jest pokryta nie może być śliskie.

d

Piłka do kosza to zdecydowanie (nie licząc piłki lekarskiej) największa z piłek dostępnych w sporcie. Jest ona zbudowana podobnie jak piłka ręczna z dętki wypełnionej sprężonym powietrzem obszytym szorstką skórą. Piłki te mają średnicę niemal 24 centymetrów, a spuszczone z wysokości 180 centymetrów powinny odbić się od twardego podłoża na wysokości 120-140 centymetrów.

Trudno szukać początków zastosowania piłki w grach zespołowych. Bez wątpienia jednak dyscypliny sportowe przy użyciu piłek są widowiskowe i dostarczają wielu emocji. Pewnie dlatego także cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością przyciągając zarówno wiernych kibiców jak i pasjonatów.

Dodaj komentarz