Jakie złote obrączki warto zakupić?
4 września 2017
Wodoodporna i plamoodporna farba – kiedy warto ją wybrać?
4 września 2017
Jakie złote obrączki warto zakupić?
4 września 2017
Wodoodporna i plamoodporna farba – kiedy warto ją wybrać?
4 września 2017

Pleśń na ścianach? Nie zapomnij o farbie grzybobójczej

Wystarczy nieodpowiednia wentylacja, aby w krótkim czasie na ścianach zaczęły pojawiać się wykwity pleśni. To także problem domów z nieodpowiednim ociepleniem czy z przeciekami w elewacji czy na dachu. Gdy widzimy pleśń, warto zacząć jak najszybciej. Jak możemy się jej pozbyć?

Pleśń na ścianach nie tylko wygląda nieładnie, ale również może być powodem problemów zdrowotnych. Zarodniki pleśni mają działanie kancerogenne, czyli mogą powodować powstawanie raka. Ponadto drażnią układ oddechowy, prowadzą do alergii oraz innych chorób górnych dróg oddechowych. Przebywanie w pomieszczeniach z pleśnią na ścianach nie jest zdrowe i wtedy, gdy widzimy taki problem u siebie w domu, warto jak najszybciej zabrać się za jego rozwiązanie.

Co powoduje pleśń na ścianie?

Przede wszystkim warto określić, co może powodować pleśń na ścianach czy na sufitach. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiednia wentylacja. Taki problem może pojawić się w domach, w których zamontowano niedawno szczelne, plastikowe okna, które mogą zaburzyć naturalną wentylację w budynku. Także pleśń może być widoczna w pomieszczeniach, w których jest wilgotno, na przykład w kuchniach czy w łazienkach – zaleca się w nich stosowanie wentylacji mechanicznej. Oprócz tego rozwój pleśni na ścianach może być wynikiem problemów z izolacją – braku odpowiedniej izolacji ścian, uszkodzeniem izolacji, pod którą zaczęła dostawać się woda.

Wobec tego najlepiej zacząć od określenia, co może być przyczyną pleśni – wtedy będziemy mogli zapobiec jej powrotowi, gdy wyeliminujemy źródło problemu.

Jak pozbyć się pleśni z domu?

Zakres naszych prac powinniśmy dopasować w zależności od skali problemu. Gdy pleśń przeszła przez ściany i objęła tynk, wówczas powinniśmy także skuć tynk i nałożyć nowy. Gdy jest ona widoczna tylko na wierzchniej warstwie ściany, powinniśmy ją usunąć z użyciem specjalnych środków, a potem zabezpieczyć to miejsce.

Na takie miejsca najlepiej nadaje się dobra farba grzybobójcza, która nie tylko pokryje dawną plamę kolorem, ale także zabezpieczy przed powrotem pleśni. Takie farby uzupełniane są o specjalne składniki, na przykład srebro i cynk. Takie farby zalecane są również do użytku w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko powstania pleśni, na przykład w łazienkach, kuchniach, w pomieszczeniach gospodarczych – wtedy możemy od razu zapobiec problemowi.

Więcej informacji dotyczących farb grzybobójczych możemy znaleźć na stronie producenta takich farb – firmy Standom. Dokładna oferta zaprezentowana jest pod adresem: https://www.aquaceramic.com.pl/

Dodaj komentarz